Hatalmas árnövekedés tapasztalható a zöldség-, gyümölcs- és gabonapiacon. A probléma továbbterjedhet: a növekvő alapanyagárak más termékek árain is emelhetnek.
Nagymértékű árnövekedés figyelhető meg a zöldség-, gyümölcs- és gabonapiacon, számol be a Világgazdaság. A húspiacon egyelőre nem figyelhető meg a radikális drágulás, ugyanakkor kérdéses, hogyan fogja befolyásolni a helyzetet a takarmányárak növekedése.
Mélyen a pénztárcánkba kell nyúlnunk
Az elmúlt évhez képest jelentős áremelkedés tapasztalható a zöldség-, gyümölcs- és gabonapiacon: a kígyóuborka ára például 40 százalékkal, más méretű uborkafajták ára is 8-1 százalékkal nőtt. A paradicsom és paprika ára eleinte csökkent, majd az év közepén drámai áremelkedés következett be: a gömbparadicsom 62,6 százalékkal, a fürtös paradicsom pedig 57,6 százalékkal lett drágább.
Az extrém időjárási viszonyok, valamint az uniós és azon kívüli termelők közötti egyenlőtlen versenyfeltételek is feljebb hajtották az árakat.
A gyümölcsök esetében is hasonló a helyzet: a körte és a szőlő ára is jelentős emelkedést mutat. A 785 forint átlagárú belföldi fehér csemegeszőlő 37, az 555 forintért kínált Saszla pedig 23 százalékkal volt drágább az egy évvel ezelőttinél. A görögdinnye ára is jelentősen emelkedett, 27 százalékkal magasabb volt az előző évhez képest.
Fotó: Getty Images
Az egyéb zöldségek között is jelentős áremelkedések tapasztalhatók. A spárgatök ára például 60 százalékkal, a zeller 23,1 százalékkal, a fokhagyma pedig 25 százalékkal drágult. A belföldi laskagomba ára is 20 százalékkal emelkedett. A piaci és időjárási tényezők jelentős szerepet játszottak ezekben a változásokban:
a forró nyári időszak során csökkent a termelés, és az importverseny körülményei sem kedveztek az áraknak.
Mi várható a húspiacon?
A takarmányárak emelkedése nagy hatással lehet az állati eredetű termékek piacára, különösen a sertés- és baromfihúsok áraira. Jelenleg csupán az élőmarha-árak mutatnak növekvő tendenciát, míg a sertéshús esetében árcsökkenés tapasztalható. Egyelőre bizonytalan, mikor következik be az áremelkedés az állati termékek piacán, de a takarmányárak várható 10 százalékos növekedése előrevetíti, hogy a terméklánc következő pontjaira is felkúsznak a magasabb árak.
A gabonafélék és olajos növények árainak emelkedése szintén nagy nyomást gyakorol a piac többi részére. A búza és kukorica ára emelkedik, ami hosszú távon hatással lesz a kiskereskedelmi árakra is. A malmok már bejelentették a liszt árának emelését szeptemberre, ami valószínűleg további drágulást okoz majd.
A Mielőtt megveszed újabb részében nyolcféle vécépapírt teszteltünk, hogy kiderüljön, érdemes-e a drágábbra költeni, vagy az olcsóbb is ugyanolyan jól teljesít. A Lidl, az Auchan, a DM, a Regina, valamint a Zewa toalettpapírját pontoztuk.
0 seconds of 9 minutes, 41 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
Keyboard Shortcuts
Shortcuts Open/Close/ or ?
Play/PauseSPACE
Increase Volume↑
Decrease Volume↓
Seek Forward→
Seek Backward←
Captions On/Offc
Fullscreen/Exit Fullscreenf
Mute/Unmutem
Decrease Caption Size-
Increase Caption Size+ or =
Seek %0-9
Copied
Live
00:00
09:41
09:41
More Videos
09:41
Vécépapírteszt: megéri a drágább tekercset venni?
03:59
Dubai csokit kóstoltattunk járókelőkkel Budapesten
07:31
A Magyar Maugli Zanzibár után itthon készül vadállatokat menteni
04:58
A Dunakanyar ősszel
04:28
Mesternők
06:59
Ilyen egy házilag épített lakóautó és egy luxuskivitelű
04:18
Mogyorókrémteszt: megéri a Nutellát venni vagy az utánzatok a jobbak?
04:26
Tejeket teszteltünk, megéri-e a drágábbat venni
48:20
Rainer-Micsinyei Nóra és Lengyel Tamás a Kettős:pont podcastben
05:35
A nagy virsliteszt: megéri a drágább virslit venni a boltokban?