"850 forintért ad egy doboz ruhát a Zara" - valójában havi 40 ezret bukhat, aki nem figyel!
Nemrég számoltunk be arról, hogy magyar számról hívnak kínaiul sokakat, most pedig egy még durvább, előfizetéses csalásra figyelmeztetünk.
A netes átverések egyik leggyakoribb formája, amikor elhitetik velünk, hogy remek ajánlatot kapunk. Az elején talán minden hihetőnek tűnik, de végül mi húzzuk a rövidebbet, és utólag már nem tehetünk semmit. Az ilyen csalások a hiszékenységre alapoznak, mint ez a mostani is, ami azt hirdeti, hogy850 forintos zsákbamacska Zara-csomagot árulnak. A csalások akkor a leghatásosabbak, ha van bennük egy kis igazság is. A fast fashion iparág valóban küzd az eladatlan termékek problémájával. Az ötlet, hogy ezeket a zarás kimaradt termékeket 850 forintért „kisorsolják” a vásárlók közt, jól, sőt, hihetően hangzik. Főleg, hogy az átverésbe még a környezetvédelmet is beleszövik – írja a Magyar Narancs.
Az igazság: nincs ilyen akció a Zaránál
A Zara nem kínál ilyen akciót, és a hivatalos honlapján semmi ilyesmi nem található. Az átverés már ott leleplezhető, hogy a hirdetésben található link nem a Zara hivatalos oldalára visz, hanem egy ismeretlen weboldalra, tele Zara-logókkal. A weblap már első ránézésre is inkább egy áloldalt sejtet.
Ha valódi lenne az ajánlat, hatalmas logisztikai kihívást jelentene a ruhák méret szerinti csomagolása és postázása – 850 forintból ez biztosan nem valósítható meg.
Ráadásul még csak nem is egyszerű adatlopásról van szó: a linkre kattintva kiderül, hogy ennél sokkal súlyosabb bajba keveredik, aki bedől a csalásnak. A fizetési oldal nem hamis, viszont az eladó neve egy goclothesgo.com nevű weboldal – tehát nem a Zara.
Havonta közel 40 ezret bukhat, aki nincs résen
Az apróbetűs részben pedig ott lapult az igazi átverés: egy automatikusan kipipált négyzet. Ez azt jelenti, hogy ha elfogadjuk a fizetést, egyúttal beleegyezünk egy 14 naponta megújuló, 46 eurós (kb. 19 ezer forintos) előfizetésbe. Ez havonta 38 ezer forint.
Az egész trükk az emberek figyelmetlenségére épít. A csalók nem közvetlenül lopják el az adatokat, hanem saját magunk adjuk meg őket, és vállaljuk ezzel az automatikus fizetési kötelezettséget. Technikai értelemben ez nem is átverés, hiszen minden feltételt elfogadtunk. Lemondani ugyan le lehet, de a legtöbben nem is tudják, hogy van ilyen szerződésük, így észrevétlenül folynak le a levonások hónapról hónapra.
A goclothesgo.com oldalon híres márkák kifutó termékeit kínálják, de egyik sem valóban megvehető. Az oldal inkább csak kirakat, nem valódi webshop. És ha még elérhetők is lennének a termékek – ahogy a Magyar Narancs cikkében is felteszik a kérdést – ki akarna 38 ezer forintért véletlenszerű ruhadarabokat kapni?
Utólag már tehetetlen a vásárló
Az ilyen csalások során kicsalt pénzt szinte lehetetlen visszaszerezni. Az oldal általában külföldön, például Cipruson van bejegyezve, így bármilyen jogi eljárás szinte esélytelen. A tanulság egyszerű: ha egy ajánlat túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, akkor valószínűleg átverés. A Zara soha nem fog 850 forintért egy doboz ruhát árulni.