A nagy kérdés persze végső soron az, hogy milyen kompromisszumokat vagyunk hajlandók elfogadni az alacsonyabb árért cserébe? Az Xbox Series S első blikkre egy príma kis gépnek tűnik, kicsi, kompakt, jól elhelyezhető, nincs meg az a toronyszerű kialakítása, ami sokakat meglepett az Xbox Series X esetében és a két gépen futtatható játékok listája is hozzávetőlegesen azonos. Ugyanígy nem találunk komoly különbséget a két konzol digitális felhasználói felülete között sem. Az első lényeges eltérést a két készülék ára között fedezhetjük fel, az Xbox Series X olyan 200 ezer forint környékén kapható, míg az Xbox Series S-ért pedig „csak” 115 ezer forint körüli összeget kell fizetni.
Fapados géphez fapados 4k és tárhely
Nyilván senki nem gondolhatja, hogy egy ekkora különbségnek ne lennének nagyon komoly okai. Először is, az S modell korántsem az az erőmű, mint az X-es tesója, inkább amolyan tisztes kisiparosnak lehetne nevezni. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy gyengébb videókártyája van, kevesebb a memóriája és a nagy tesó 4k-s támogatása helyett csak 1440p-ben lövi ki a tartalmat. Hozzá kell azonban tenni, hogy ezt az 1440 p-t ő képes felskálázni 4k-ra, bár ez kevésbé lesz szemet gyönyörködtető látvány, mint egy natív 4k-s készülék munkája. Ebből kifolyólag az, hogy a vas gyengébb, alig lesz érezhető, hiszen nem a 4k/60 FPS (képkocka/másodperc), hanem az 1440p/120 FPS fenntartása itt a cél, ahhoz meg eleve nincs szükség annyi kraftra, mint amennyi az X-ben van.
Az Xbox Series S valódi Achilles-sarkát a lemezmeghajtó hiánya és a tárhelye képezi, legalábbis, ha összevetjük azzal, amit a nagy testvére, az Xbox Series X tud. A lemezmeghajtó mellőzése abból a szempontból fájdalmas, hogy a régebbi, lemezen kiadott játékainkat nem fogjuk tudni ezzel beizzítani.
Az S-hez kimért 512 GB-os merevlemez pedig nevetségesen kicsinek tűnik, pláne, ha hozzávesszük, hogy a rendszer eleve behúz belőle 148 GB-ot, így ami marad, azon (ha figyelembe vesszük az egyre nagyobbra hízó játékokat) alig 4-5 darabot tudunk majd egyidejűleg tárolni.
Persze ez nem megoldhatatlan probléma, van egy spéci kártya, amivel kiegészíthetjük a rendelkezésünkre álló tárhelyet 1 TB-tal, ez a Seagate Storage Expansion Card, amit olyan 90 ezer forint környékén osztogatnak. Szóval, ha hajlandó vagy rááldozni nagyjából azt a különbözetet, amit az S modellel megspóroltál, lehet kielégítő nagyságú a tárhelyed. Bár amennyiben van extrában 90 ropid, akkor érdemesebb elgondolkodni egy X beszerzésén.
Remek visszamenőleges kompatibilitás
Ami az átjárást illeti a játékok tekintetében, az tökéletesnek mondható, ami az X-en játszható, az játszható az S-en is, csak nem fog olyan jól kinézni, továbbá az S visszamenőleges kompatibilitása is pont annyira jó, mint az X-é, ami azt jelenti, hogy a régebbi játékok is remekül elmennek rajta. Persze, ha ezek a régebbi játékok lemezeken pihennek nálad (és nem a Microsoft Store-ból töltötted le, vagy rendelkezel Xbox Game Pass-szel) akkor az S lemezmeghajtó hiányában erre nem lesz alkalmas. A rafkósabbak valószínűleg már azon gondolkodnak, hogy biztos meg lehet ezt kerülni egy külső Blu-ray lejátszó csatlakoztatásával, nekik sajnos majd csalódniuk kell, ugyanis az S nem fogja azt felismerni.
Mindent összevetve az Xbox Series S egy jó kis masinának tűnik abban az esetben, ha belépőt keresel a konzolvilágba és nem akarsz túl sok pénzt rááldozni, ugyanakkor, ha a prémium játékélmény a célod (megfelelő nagyságú tárhely + valódi 4k-s látványvilág) akkor jobban teszed, ha mélyebben a zsebedbe nyúlsz, mert az X lesz a te géped.
Nem véletlen, hogy a Microsoft sem egymás riválisaiként futtatja a két terméket, hiszen két teljesen elkülönülő célcsoport számára alkotta meg azokat.
A cég valódi célja ezzel, hogy egy kicsit odapörköljön a Sonynak, hiszen PS5-ből nincs fapados verzió, így aki playstationre vágyik, annak tejelnie kell, mint a katonatiszt, ellenben a barátibb áron elérhető S-modell a két nagy márka között vacilláló játékosok jelentős részét mozdíthatja el az Xbox irányába.