Miért volna fontos most megszerezni a Windows 10-et, amikor már küszöbön áll, a nagy valószínűséggel októberben megjelenő Windows 11, amire amúgy is ingyen lehet frissíteni? Azért, mert az ingyenes frissítés csak a Windows 10-zel rendelkezők számára lesz opció, mindenki más, aki mondjuk, régebbi operációs rendszert futtat a gépén (mondjuk a cég által már vagy egy éve semmilyen formában nem támogatott Windows 7-et, vagy Windows 8-at, esetleg 8.1-et), vagy éppen most szeretne áttérni Windows alapú rendszerre valami másról (Linux, MacOS), annak fizetnie kell az Windows 11-ért.
Ha most egy régebbi operációs rendszeren futnak a cuccaid, akkor megvásárolhatod a Windows 10-et olyan 40 000 forintért cserébe, de ennek nem lenne túl sok értelme. Egyrészt azért, mert ma már egyre több helyen tudunk az eredeti ár töredékéért teljesen legálisan Windows 10 kulcsot venni, ahogyan például itt is összeszedték, de még erre sem kell feltétlenül ráfanyalodnunk, hiszen jelenleg még ingyenesen is hozzáférhetünk egy kiskaput felhasználva. Ehhez nincs másra szükségünk, csak egy olyan számítógépre, amin a Windows 10-nél régebbi Microsoftos operációs rendszer fut.
Talán vannak még páran, akik emlékeznek arra, hogy amikor a Windows 10 anno 2015-ben megérkezett, akkor vagy egy évig lehetett ingyenesen frissíteni régebbi rendszerekről rá, majd ez a lehetőség papíron megszűnt. De csak papíron. Ahogyan azt már páran felfedezték, ez a lehetőség továbbra is nyitva áll mindenki előtt, aki régebbi operációs rendszerről akarna frissíteni Windows 10-re. Persze a rozsdásbökőt nem venném be rá, mert ez bármikor megváltozhat.
Ugyanakkor igen csak valószínűtlen, hogy a Windows 11 bevezetése előtti hónapban változtatna ezen az évek óta működő opción a Microsoft, hiszen láthatóan az a cég érdeke, hogy szépen lassan mindenki egységesen ugyanazt az operációs rendszert futtassa és a régiekkel már ne kelljen többet törődnie.
Elviekben ugye erre szolgált eleve a 2015-ös ingyenes frissítés lehetősége is.
Minek frissíteni?
De miért frissítsünk egyáltalán az operációs rendszeren, hiszen egy csomó kellemetlenséggel járhat, például egy sor új funkció használatát kell megtanulni, esetleg máshova kerülnek a jól megszokott dolgaink, akár új nevet is kaphatnak és kinek kell az ezzel járó feszültség, ugye? Csakhogy többről van itt szó, mint néhány új funkcióról és némi kényelmetlenségről. Azok a Windows 7 felhasználók, akik nem frissítenek az új verzióra, többé nem kapják meg a Microsoft biztonsági frissítéseit vagy javításait, illetve nem kapnak technikai támogatást semmilyen problémára, magyarán a számítógépükre nagyobb veszélyt jelentenek majd a vírusok és más rosszindulatú programok. Bár a Windows 10 felhasználók számos hibát tapasztaltak az évek során, az elemzők szerint a frissítés továbbra is a legjobb megoldás a számítógép biztonságának megőrzésére. És úgy tűnik, egyre többen lépnek át: A Microsoft májusi jelentése szerint a Windows 10-nek már több mint 1,3 milliárd aktív felhasználója van világszerte. Ráadásul azt is érdemes észben tartanunk, hogy ugyan a Microsoftnál senki nem fog pisztolyt nyomni a fejünkhöz a frissítés érdekében, ugyanakkor a Windows 10 támogatása is meg fog szűnni egyszer, egészen pontosan 2025-ben.
Hogy szerezzünk ingyen Windows 10-et?
Menjünk föl a Microsoft honlapjára, ide, majd kattintsunk a Create Windows 10 installation media menüpont alatt a Download tool gombra és utána mondjuk neki, hogy Run. Ha azt a gépet akarjuk frissíteni, amelyiket éppen használjuk, akkor válasszuk ki az Upgrade this PC now opciót, ha pedig egy másik gépet szeretnénk frissíteni, akkor bökjünk a Create installation media for another PC lehetőségre, mentsük le a fájlokat, majd tegyük fel azokat arra a gépre, amelynek az operációs rendszerét frissíteni szeretnénk.
Kövessük az utasításokat, majd a frissítési folyamat befejeződése után a Frissítés és biztonság fülön belül menjünk rá az Aktiválás menüpontra, ahol egy digitális licenszt kell találnunk a Windows 10-hez. Ám ahogy írtuk, ez korántsem betonbiztos, előfordulhat, még ha annyira nem is valószínű, hogy változtatnak ezen a Microsoftnál.
Arra kell még odafigyelni, hogy a régi operációs rendszerünk típusa meghatározza azt is, hogy milyen Windows 10-re frissíthetünk. Ha például Windows 7 vagy 8 Home-mal rendelkezünk, akkor csakis Windows 10 Home-ra frissíthetünk és ugyanez a helyzet a Windows 7 és 8 Pro-val is, tehát ezekről is csak Windows 10 Pro-ra frissíthetünk.