A papírhiány fenyegetéséről már jóval a háború előtt születtek cikkek a nyersanyagok, az energia és a szállítás költségeinek növekedése eredményeképpen. A toszkánai alapítású, különféle papírtermékek előállításával foglalkozó Lucart Csoport munkatársa, Omar Balducci immár az orosz invázió következményeivel is kalkulálva úgy véli,
“nehéz elképzelni olyan forgatókönyvet, hogy ne emelkedne idővel a higiéniai papírtermékek ára”
– olvasható a portfolio.hu oldalán.
Ugyan a nyersanyagok mennyiségét tekintve Európa nem szenved hiányt, hiszen a tiszta cellulóz Dél-Amerikából érkezik, az újrahasznosításra szánt papírt pedig Európában gyűjtik be, de az árak alakulására már annál inkább hatással van a háború, amelyet a valutaárfolyamok mélyrepülése is ront. Mivel a papírgyártás erősen energiaigényes folyamat, az alapanyagokat és a munkaerőt követően az elektromos és hőenergia jelentik a legnagyobb költséget.
“A papíripari ágazat legfőbb problémája az energiakitettség. A mostani helyzetben tehát nagy kihívás, hogy egyszerre kell dekarbonizálni és kezelni az energiaköltségeket”
– állítja Balducci.
Az energiaárak a szállítási díjakat is emelik, s habár az ukrán papírpiac minimális importot termel, számos nagy hajózási hajózási vállalat kénytelen kerülni az ukrán kikötőket, tovább emelve a transzport árát. A sanghaji lezárások miatt a szállítás újabb drágulását várják. Az energiaárakat illetően a kilátások a háborúnak köszönhetően nem túl fényesek.
A többi feldolgozóipari ágazathoz hasonlóan a papírgyártásban is kilőttek a bekerülési költségek, amely még a pandémia hozadéka. “A kilátások természetesen további drágulást vetítenek előre a teljes nyersanyagpiac, így gyakorlatilag a fa és a cellulóz számára is” – fogalmaz a szerző.
A fentieket összegezve a szakértő hangsúlyozza, a higiéniai papírtermékek ára szinte bizonyosan növekedni fog. Mivel a költségek megállíthatatlanul emelkednek, így
“minden papírgyártó kénytelen lesz további áremelést alkalmazni, és amennyiben a piac ezt elutasítja, akkor felmerül, hogy van-e értelme veszteségért termelni”.