Nem csak Magyarországon, hanem szerte Európában komoly kihívást jelentenek az áremelkedések. Finnországtól Ausztrián át egészen Portugáliáig az államok célja, hogy kirostálják az esetleges piaci torzulásokat, illetve a szereplők összejátszását, erőfölénnyel való visszaélését – derül ki a növekedés.hu írásából.
Magyarországon már lecsapott a GVH
Mint arról korábban mi is beszámoltunk, a versenyhatóság vizsgálja az élelmiszer-kiskereskedelmi szektort, valamint piaci jelzéseket értékel annak ellenőrzésére, hogy közrejátszhat-e versenyjogsértés vagy versenytorzulás az élelmiszerárak kiugró emelkedésében.
A GVH hatósági eljárásban vizsgálja számos élelmiszeripari termék esetében a hazai kereskedelemben tapasztalható üzleti gyakorlatokat, miután az elmúlt időszakban jelentős áremelkedés volt tapasztalható számos élelmiszer szegmensben, ami egyre nagyobb terhet jelent a magyar fogyasztók számára.
Az első vizsgált február elején le is zajlott. Akkor 40 helyszínen csaptak le a hatóság munkatársai egy időben.
Szerte Európában vizsgálódnak
Az osztrák versenyhatóság tavaly ősszel kezdte vizsgálni az élelmiszerpiacot, hogy kiderüljön, a termékláncolatok mely pontjáig lehet visszavezetni az élelmiszerárak emelkedését. Arra is választ szeretnének kapni, hogy miként alakult a verseny az élelmiszerágazatban az elmúlt néhány évben.
Hasonló vizsgálat zajlik Finnországban, ahol az élelmiszerlánc különböző szintjeinek árréseit nézik, valamint hogy ki és mennyire arányosan, milyen mértékben emelte az árakat.
Hollandiában viszont már le is zárta a vizsgálatokat a versenyhatóság, melynek keretében az étkezési burgonya, hagyma, körte, paradicsom, gomba, tej és sertéshús árképzését vizsgálta a gazdálkodóktól a boltokig terjedően.
Romániában és Görögországban a hatóságok egy online árfigyelő rendszert fejlesztettek ki, melyen a hivatalos szervek mellett a lakosság is nyomon tudja követni a piac változását. Míg a román rendszer az élelmiszerekre fókuszál, addig a görög változat az üzemanyagok árait is monitorozza.