Most májusban – a Nébih ellenőrzéseket követő laboratóriumi vizsgálatok során – két magyarországi paradicsomtermelőnél is beigazolódott ezen károsító jelenléte. Csongrád-Csanád megyében egy 5,2 hektáros, Győr-Moson-Sopron megyében egy 6,2 hektáros üvegházban bukkantak a vírusra.
Mindkét esetben a növényegészségügyi zárlat a teljes termesztői berendezést érintette – adta közzé a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).
Az illetékes kormányhivatalok növényvédelmi szakértői megindították a hatósági intézkedést, valamint a fertőzések eredetének felkutatását. Az infekció térhódításának megállítása érdekében erős higiéniai szabályokat hoztak, amelyek magukban foglalják a fertőzés terjesztését elősegítő mindennemű anyag (göngyöleg, munkaruha, metszőolló) folyamatos fertőtlenítését.
Gondosan kell eljárni az üvegházból kikerülő zöld melléktermék ártalmatlanításával kapcsolatban is, amely megvalósulhat a hatóság által kijelölt helyszínen elföldeléssel vagy hulladéklerakóba szállítással. Fontos továbbá a termelési ciklus végén a teljes üvegház fertőtlenítése is.
A hatósági ellenőrzés mellett – egyes esetekben – a tünetmentes paradicsombogyók hazai eladására továbbra is lehetőség van.
A ToBRFV tüneteinek első feltűnése után a gyanút jelezni kell a területileg illetékes megyei kormányhivatalnak. Ezzel együtt a Nébih felhívta a lakosság figyelmét, hogy a vírus csak a növényeket károsíthatja, az emberi egészségre ártalmatlan.