Közzétette a KSH a legfrissebb kiskereskedelmi és vendéglátási adatokat, amelyekből kiderült, hogy teljesen összeroppant a vendéglátás a koronavírus-válság időszakában, azonban a kiskereskedelem csak átmeneti visszaesést szenvedett el – írja a Portfolio.
A kiskereskedelem március közepén még 50%-kal meghaladta az előző év azonos időszakában mért szintet, a hónap végére azonban – a járványügyi veszélyhelyzet kihirdetésekor lezajlott felhalmozás után – visszaesett a fogyasztás.
Az erőteljes visszaesés a kijárási korlátozások áprilisi időszakában következett be, voltak olyan napok, amikor az előző év azonos időszakához képest 50%-os visszaesést produkált a kiskereskedelem.
Áprilisban átlagosan nyers adatok szerint 13% körüli visszaesést mutathatott a kiskereskedelem. Májusban viszont némileg stabilizálódott a helyzet, de a hónap első fele még kétszámjegyű visszaesést hozott.
Korábban soha nem mértek még olyan magas online kiskereskedelmi forgalmat, mint a kijárási korlátozások időszakában – írja a Portfolio.
A vendéglátás az igazi vesztes
A kijárási korlátozások időszakában a vendéglátás a harmadára esett az előző év azonos időszakához képest, május közepén pedig fele akkora volt, mint tavaly ilyenkor.
Az előző hónaphoz képest mért élénkülés a korlátozó intézkedések feloldásának köszönhető, májusban eddig átlagosan már “csak” 60% körüli a visszaesés mértéke, de a következő időszakban további javulás várható a budapesti enyhítéseknek köszönhetően.