A Ferrero megkezdte a Nutella vegán változatának értékesítését, a termék jelenleg Franciaországban, Belgiumban és az élelmiszeripari óriáscég hazájában, Olaszországban kapható.
A tej helyettesítése ugyan csökkenti az ételek előállításával járó szén-dioxid-kibocsátást, és elvileg a költségeket is, ehhez képest a vegán Nutella mégis drága, és egy hírhedt alapanyag miatt továbbra is környezetkárosító – derül ki az Euronews cikkéből.
A zöld tégelyeiről könnyen felismerhető vegán Nutellák célja, hogy kielégítsék az állati eredetű termékeket mellőző élelmiszerek iránti növekvő keresletet – közölte a Ferrero kedden kiadott közleményében.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A vegán nutellában
sovány tejpor helyett többek között csicseriborsót és rizsszirupot használnak. Viszont olyan üzemben gyártják, ahol tejet is feldolgoznak, ezért nem alkalmas tejfehérje-allergiások általi fogyasztásra
– figyelmeztetett a vállalat.
A növényi fehérjék jóval alacsonyabb metánkibocsátással járnak
“A növényi fehérjék kevésbé károsak a bolygóra nézve”, mint hagyományos társaik – mondta Corentin Biaeu, a The Shift Project élelmiszermérnöke. Ezt támasztják alá a CarbonCloud szén-dioxid-nyilvántartó platform adatai is. Számításaik szerint
míg a sovány tejpor előállítása kilogrammonként 15,5 kiló szén-dioxidot termel, míg a csicseriborsó mindössze 0,4 kilót, a barna rizsszirup pedig 1,77 kilót.
Eddig sem a tejporral volt a baj
A probléma az, hogy a Nutella összetételének csak kis hányadát (8,7 százalékát) teszi ki a a tejpor. „A tejpor helyettesítésének van némi előnyös környezeti hatása, de nem ez a valódi probléma” – mondja Biardeau.
Ha a Ferrero valóban egy környezetbarát termék előállítására törekedett volna, akkor először a pálmaolajat kellett volna helyettesíteniük.
A pálmaolaj, amely nagyban hozzájárul az erdőirtáshoz Délkelet-Ázsiában, továbbra is kulcsfontosságú összetevője a receptúrának.
Az olcsó és verhetetlen hozammal bíró pálmaolaj a világon a legszélesebb körben fogyasztott növényi olaj. A főként Indonéziában és Malajziában termelt pálmaolaj 80 százalékát élelmiszeripari célra, 10 százalékát kozmetikai célra, 10 százalékát pedig bioüzemanyagként használják fel.
Az Agribalyse francia környezetvédelmi ügynökség adatbázisa szerint az olyan alternatívák, mint
a repce- és a napraforgóolaj, két-háromszor kevesebb szén-dioxid kibocsátásával járnak.
Miért drágább a vegán változat?
Néhány szakértő megkérdőjelezi a termék árát is, amely magasabb, mint a tejalapú terméké.
Egy 350 g-os üveg vegán Nutella kilója közel 12 euróba kerül, miközben a klasszikus változat kilója 6 és 11 euró között mozog.
„Meglepődtünk, hogy a vegán változat drágább, pedig a növényi fehérjék olcsóbbak, mint a tej, amelyet viszont a gazdáknak valószínűleg nem fizetnek meg kellőképpen” – mondja Biardeau.