“Magyarországon lesz a legmagasabb üzemanyagár”
Pletser Tamás olaj- és gázipari elemző szerint a hatósági ár miatt kódolva volt, hogy Magyarországon előbb-utóbb hiány alakuljon ki. A karácsony előtti időszakban egyénként is többet tankolnak az emberek és rosszkor jött a Mol időszaki leállása is, a kettő együtt okozhatta a hiányhelyzetet – írja az RTL. Tovább rontott a helyzeten az is, hogy a benzinhiány hírének hallatán pánikvásárlás kezdődött. De megszűnik-e a hiány, ha eltörlik az benzinársapkát? És mennyibe fog kerülni Magyarországon az üzemanyag? Válaszok az RTL cikkében.
Felvásárolják a drágább üzemanyagot is
A Mol szerint beindult a pánikvásárlás a benzinkutakon, miután több helyen napokkal ezelőtt elfogyott a hatósági áras üzemanyag, majd az autósok felvásárolták a drágább fajtákat is – írja a Telex. Tapasztalataik szerint furcsa dominóhatás alakult ki Budapesten: azok a kutak viselik az extra terhelést, ahová a máshonnan elküldött autósok áradata zúdul, így viszont ez utóbbiaknál is gyorsabban merülnek ki a készletek. A Mol a Telex kérdésére azt válaszolta: a töltőállomásai továbbra is nyitva tartanak, a tartálykocsik folyamatosan úton vannak, a Dunai Finomító karbantartásán pedig szintén dolgoznak, és a terveknek megfelelően haladnak.
Beindultak az információmegosztó oldalak
Kedd reggelre már égtek a helyi közösségi csoportok chatablakai, és mindenki azt tudakolta, hogy hol, mit, mennyiért, és főleg milyen sorban állás árán lehet majd tankolni. A Vezess.hu összegyűjtöttek azokat az oldalakat, amelyeken az autósok fontos információkat szerezhetnek a környékük aktuális tankolási lehetőségeiről.
Sokan tankolnak a határ túloldalán
Egyre többen, főleg a piaci áron tankoló céges autók vezetői döntenek úgy az országhatár közelében, hogy nem keresgélnek Magyarországon üzemanyagot, hanem átmennek valamelyik szomszédos országba tankolni. Európában sehol máshol nincs üzemanyaghiány, igaz, az árakat sem korlátozzák. Az ATV Híradó riportja.
Nem az olajembargó miatt van hiány itthon
Hétfőtől érvényes az orosz olajra kivetett EU-s szankciók első része. Az EU-ba mostantól tilos orosz nyersolajat hajóval behozni, illetve 60 dollár / hordó ár felett európai cég nem vehet részt orosz olaj eladásában, legyen a vevő a világ bármely országában. A 444.hu cikkében azt magyarázzák el, hogy nincs összefüggés a napokban Magyarországon tapasztalható ellátási gondok és az új szankciók között.
Tankerdugó a Boszporusznál
Több nyersolajat szállító tankerhajó torlódott fel Törökország tengeri szorosainál, miután hétfőn életbe lépett az orosz olajra vonatkozó G7-es ársapka, melyhez az Európai Unió és Ausztrália is csatlakozott, írja hvg.hu a Financial Times nyomán. A forgalmi dugó az FT szerint az első jele annak, hogy az olajársapka akár az orosz exporton túl is belezavarhat a globális olajkereskedelembe.
Elárasztották az internetet a tankolós viccek
Teljes a káosz itthon a benzinkutakon, alig lehet hatósági áras üzemanyagot vásárolni, és ha van is, azokon a kutakon hatalmas sorok kígyóznak. Ebben a nehéz helyzetben azonban a hazai autósok megtalálják a humorforrást, és jobbnál jobb mémekkel árasztják el a közösségi oldalakat. A Vezess.hu összeszedett néhányat a legjobban sikerültek közül.