A felhasználónévvel és jelszóval történő ügyfélkapus bejelentkezési mód az európai uniós szabályozás azonosításra vonatkozó rendelkezéseinek már nem felel meg teljeskörűen, ezért 2025. január 16-ától biztonsági okok miatt megszűnik. Míg a helyére lépő, kétlépcsős azonosításos Ügyfélkapu+ esetében a kötelező hitelesítő alkalmazás letöltése tartogathat veszélyt, addig Digitális Állampolgárság Program (DÁP) mobilapplikáció használatának a nem megfelelő operációs rendszer szabhat gátat.
A DÁP használatához ugyanis egy meghatározott operációs rendszer szükséges, ami sok régebbi telefon esetében jelentős költségekkel járó cserét igényelhet. Bár az alkalmazás használata nem lesz kötelező, számos komoly előnyt kínál például a személyes ügyintézéshez képest – írja az Economix.
A DÁP applikáció jelenleg az alábbi operációs rendszereket támogatja:
- Android: 10-es vagy újabb verziójú;
- iOS: 16-os vagy újabb verziójú.
Az Android 10-et 2019-ben adta ki a Google, míg az iOS 16 2022 szeptemberében érkezett meg.
Ha valakinek a telefonján a fentieknél régebbi operációs rendszer fut, akkor nem tudja használni az alkalmazást.
Emellett Huawei készülékeken sem használható, kivéve azokat, amelyeken Android operációs rendszer fut, valamint amelyeken hivatalosan elérhetők a Google szolgáltatásai, köztük a Google Play – hívja fel a figyelmet az Economix.
A lap eNET 2022-es reprezentatív kutatására hivatkozva azt írja, több százezer magyar használhat jelenleg olyan androidos okostelefont, amelyen nem lehet a DÁP alkalmazást futtatni, így a mobiltelefonok értékét figyelembe véve milliárdos nagyságrendű kiadási tételről is szó lehet, amennyiben cserére kerül a sor.
Az iOS esetében egy jóval kisebb csoportról lehet szó, az Apple ugyanis jóval hosszabb távon biztosítja egy-egy modellje esetében az operációs rendszer frissítését. A követelményként megállapított iOS 16-ot például csak az első iPhone-ra, az iPhone 3G-re, az iPhone 3GS-re, az iPhone 4-re, valamint a iPhone 4s-re nem lehet már telepíteni.
Bár január 16-ától a DÁP használata nem lesz kötelező, aki nem regisztrál a programba, több hasznos funkcióról is le kell mondania, mint például az időpontfoglalás a kormányablakokba, a digitális erkölcsi bizonyítvány igénylése vagy a digitális aláírás funkció is.
A személyes hivatali ügyintézés lehetősége ugyanakkor továbbra is megmarad a kormányablakoknál – hívja fel a figyelmet az Economix.