Rendszerint olyan adatok mentén vásárolunk tévét, mint a felbontása (4k, 8k,), a mérete, a kijelző típusa (LED, OLED, QLED,), van-e benne HDR, Dolby Atmos és még sorolhatnánk. Egyetlen apróságról viszont ritkábban esik szó, holott mint az igazán okos kütyüknek általában, a tévék esetében is ez adja a készülék lelkét. A processzorról beszélünk, aminek a típusát nagyon sok esetben még csak az orrunkra sem köti a gyártó.
A processzort úgy kell elképzelni, mint egy agyat. Rajta múlik, hogy megfelelően működik-e a gépünk vagy sem. Ha pedig a processzor gyenge, akkor hiába van telepakolva a masina mindenféle szexi extrákkal, lassú lesz, akadozni fog, mi pedig nem leszünk elégedettek vele, hogy szépen fejezzük ki magunkat.
Mit is csinál pontosan egy TV processzor?
Amennyiben ismeritek a számítógépes processzorokat, akkor valószínűleg a TV processzorokról is lehet néminemű fogalmatok. Ők felelősek a beérkező adatok feldolgozásáért és a megfelelő helyekre történő továbbításáért. Ha például egy kép HD-felbontásról 4K-ra történő felskálázása némi tisztítást igényel, a processzornak egy sor utasítást kell lehívnia, hogy ezt elvégezhesse. Ugyanez történik, ha egy sportmérkőzést nézel, és a képkockák között sok a mozgás: A processzor rendelkezik egy sor olyan utasítással, amelyek a képkockák közé további képkockákat építenek, hogy a játék simábbnak tűnjön, miközben nézed.
A processzornak ahhoz is sok köze van, hogy a tévé mennyire érzékeny, amikor az alkalmazások között kattintgatsz a távirányítóval, és ahhoz is, hogy milyen jól futnak ezek az alkalmazások, amikor már betöltötted őket.
A processzornak még mindig egy kiváló, teljes sávú, helyi sötétítéssel ellátott háttérvilágítással vagy OLED-panellel kell párosulnia ahhoz, hogy a tévénk igazán ragyogjon, de processzor nélkül az előbbiek egyik sem érne egy fabatkát sem.
Experience how Samsung’s Quantum Processor 8K uses upscaling technology to let you watch what you love in 8K. #SamsungQLED8K#PerfectRealitypic.twitter.com/RNx397uFjn
— Samsung TV (@SamsungTV) August 30, 2018
Hogyan derül ki, hogy mennyire jó egy tévé processzora?
A gyártók nem könnyítették meg számunkra, hogy láthassuk, milyen processzor fut a tévéjükben, ugyanis ritkán adják meg ezeknek a processzoroknak a specifikációit, így nem is nagyon tudjuk ezeket összehasonlítani egymással. A legtöbb esetben a processzorok még mindig amolyan zsákbamacskákként vannak elrejtve a tévék belsejében. Amit szerencsére megtehetünk, az az, hogy összehasonlítjuk a nevesebb tévékészülékek hasonló kategóriájú tévéinek belsejében lévő processzorokat. Az LG, a Samsung és a Sony nem csinál titkot a processzoraiból és abból sem, hogy melyik készülékükbe melyik típust rakják bele, ráadásul a weboldalaikon világosan be is mutatják az egyes processzorok előnyeit.
Az olcsóbb okostévé-márkák már kevésbé transzparensek ebből a szempontból, és gyakran homályos megjelölések mögé bújtatják a processzoraikat az adatlapokon. Ezek a cégek legjobb esetben olyan kifejezéseket használnak a processzorok leírására, mint a “négymagos” – de sokan még ennyit sem árulnak el.
Ami még rosszabb, ha már megvásároltunk egy tévét, akkor tényleg nehéz lesz kideríteni, hogy mi dolgozik a „motorháztető” alatt, mivel ez szinte soha nem szerepel a tévé beállításaiban vagy a kézikönyvben.
#TCL TV’s newest processor has just taken the stage at #IFA2020. With the power of deep-learning and intelligent analysis, AiPQ Engine™Gen. 2 can smartly upgrade your picture and sound as you watch. #SwitchOnPossibility
Learn more: https://t.co/FdrjtrrNIgpic.twitter.com/hbqiTTdt8B
— TCL_Europe (@TCL_Europe) September 3, 2020
Mit tehetsz ellene?
Az első dolog, amit tehetsz, hogy képbe helyezed magad a ma használatos processzorok közül néhánnyal kapcsolatban és tölts időt azzal, hogy megnézd, milyen lehetőségeid vannak az általad megálmodott tévétől lefelé, vagy éppen felfelé.
Legtöbbször a processzor minősége az egyetlen dolog, ami megkülönbözteti a középkategóriás modelleket a csúcskategóriás testvéreiktől.
Végül, és ez kissé öncélúan fog hangzani, de mindig olvassátok el a megvásárolni kívánt televízióról született értékeléseket. A kritikusok részletes specifikációkkal rendelkeznek a titeket érdeklő tévékről, és gyakran ki tudják deríteni a processzor típusát, hogy nektek már ne kelljen ezzel vacakolnotok. Ha időt szánsz minderre, akkor sok frusztrációtól kímélheted meg magad az új tévével kapcsolatban, és a vásárlási döntést is sokkal könnyebbé teheted.