A koronavírus negatív hatással volt a tulipánpiacra is: sok százmillió növény elpusztult. A hollandok számára igazi tragédia, hogy a koronavírus-járvány kitörése a tulipánok leszedésének kezdetére esett, mert így nincs kereslet a virágokra, de szezonmunkás sincs, aki leszedje azokat – írta a Rzeczpospolita cikkére hivatkozva a Napi.hu.
Nincs szükség virágra
A becslések alapján márciusban csaknem 400 millió virágot kellett megsemmisíteniük a holland termelőknek. A koronavírus akkor kezdett tetőzni, amikor a virágeladások csúcsa lett volna. Nők napja, anyák napja és húsvét környékén átlagosan napi 30 millió euró értékben adják el a virágokat, a szezon pedig nagyjából nyolc hétig tart, mialatt a bevétel elérheti a hétmilliárd dollárt. Ez idén máshogy alakult, ráadásul az európai virágboltok többsége zárva van, nincsenek olyan rendezvények sem, ahol szükség lenne a virágdekorációra.
Március 13-án az aalsmeeri tőzsdén a tulipánok ára nullára esett, még ingyen sem kellett a virág senkinek. Azon termelők nagy része, akik csak az exportokból éltek, 90 százalékát vesztették el ez évi jövedelmüknek.
Újra nyithat a virágpark
A hollandok legnagyobb virágparkja az év ezen időszakában másfél millió látogatót fogadott hetente, de bezárták. Remélik, hogy tervük – miszerint május 10-én már nyithatnak – valóra válik, de a veszteségük így is 22 millió eurós.
A lengyeleknél is tulipánválság van
A lengyel tulipántermesztők is kénytelenek voltak a válság miatt megsemmisíteni a virágokat, de az országban a kiskereskedelemben az árak így is tartják magukat. A nagykereskedésben a tulipán 0,8-1,6 zlotyba kerül, az utcán már 1,5-2,5 zlotyt (egy zloyt=78 forint) kell fizetni érte, azaz annyit, mint a válság előtt – írja a Napi.hu.