Egy 2016-os felmérés szerint Magyarországon 9,6 millió, Amerikában pedig több mint egymilliárd bankkártya volt forgalomban – ezekből a számokból is kiderül, hogy a gyors és érintésmentes fizetést garantáló kártyák előállításához felfoghatatlan mennyiségű műanyagra van szükség. Ez persze legkevésbé sem számít környezetbarát megoldásnak, de egészen eddig nem igazán tettek semmit ellene. Most azonban egy brit cég egy pofonegyszerű ötlettel állt elő: a fából készült bankkártyával – írja a Designtaxi.
A bankkártyás fizetések száma évről-évre nő és a folyamat megállíthatatlannak tűnik, a Treecardnévre hallgató cég szerint azonban ezzel beláthatatlan károkat okozunk a környezetünknek. Mert bár igaz, hogy sokkal egyszerűbb és gyorsabb, sok esetben megbízhatóbb is kártyával fizetni, a kártyák előállításának környezetkárosító hatása mellett sem lehet elmenni szó nélkül. És a Treecard erre egy olyan egyszerű megoldással állt elő, amiben inkább az a meglepő, hogy eddig nem jutott másnak az eszébe. A kártyákat ugyanis ugyanilyen hatékonyan el lehet készíteni fából és bizonyos részeit újrahasznosított műanyagból,
a végeredmény pedig egy szinte ugyanolyan jól használható, fizetésre tökéletesen alkalmas eszköz.
A Treecard a Designtaxi információi szerint bárhol a világon használható, ahol elfogadnak MasterCard-ot. Ezen felül a kártyát természetesen össze lehet kötni az egyéb fizetési módokkal is, mint az Apple Pay, a Google Pay vagy a Samsung Pay, de Venmo fiókot is társíthatunk hozzá. A Treecard-nak a többi, műanyagból készült kártyával szemben egyetlen hátránya van: ez pedig az, hogy
kevésbé tartós, mint a környezetszennyező társai.
Bár a cég munkatársai a próbaüzem alatt napokon keresztül, több alkalommal is használták gond nélkül különböző pénzkiadóknál, mégis tartanak tőle, hogy a fából készült kártyák hamarabb elkopnak majd és könnyebben válnak használhatatlanná, mint a plasztikkártyák.
Sokak szerint már az is meglehetősen ellentmondásos, hogy a környezetvédelem nevében fákat vágnak ki, hogy bankkártyákat készítsenek, de a Treecard visszautasítja ezeket a vádakat.
– Minden egyes kártya fenntartható gazdaságban nevelt fából készült, ráadásul
egyetlen fa kivágásával közel háromszázezer kártyát tudunk elkészíteni.
Nem nehéz belátni, hogy nagyon kevés fára lenne szükség ahhoz, hogy akár az egész világ a mi kártyáinkat használja a műanyag helyett – idézi a céget a Designtaxi.