Egy kiló paradicsomot átlag 614 forintért árultak szeptemberben, 32%-kal többért, mint egy évvel korábban. Ötödével kevesebb paradicsom termett Európában, mint tavaly, ahogy kukoricából és búzából sincs elég, ezért kezdődött a drágulás, amit fokozhattak az energiaárak. A földgáz 400%-kal, az áram pedig 100%-kal drágább, mint egy éve – ez heteken belül begyűrűzhet a kenyér, a tej és a hús árába.
Jóformán minden drágul, ami fontos
“Legjobban a műtrágyák ára emelkedett: tavaly ilyenkor 50 ezer forint körül volt egy tonna műtrágya, most ez elérte, már meghaladta a 200 ezer forintot” – mondta az RTL Klub Híradóban Petőházi Tamás, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara osztályelnöke. A műtrágyát földgázból készítik, ami 400%-kal drágult, és 80-100%-kal az áram. A Kamara szerint tönkremehetnek a termelők, ha nem jelentősen emelnek árat. “Minden mezőgazdasági termék árát érinteni fogja, és kell is, hogy érintse. A magasabb árú búzából magasabb árú liszt fog készülni, magasabb árú péksütemény kerül majd a polcokra. Ezek a drágább alapanyagok a húsárakban is fogják éreztetni a hatásukat.”
A rendkívül magas gázolajárak sem könnyítik a helyzetet (ez sok gazdának kell a betakarításhoz), ám ennek a költsége nem most azonnal épül be, hanem várhatóan a jövő év elején.
Az Eurostat hónapok óta Magyarországon méri az egyik legnagyobb drágulást az Unióban, a legutóbbi, szeptemberi adatok szerint az infláció nálunk 5,5%-ra gyorsult.