Számos vállalati és társasházi ügyfelénél mondta fel az Audax Renewables Kft. a határozatlan idejű, fixáras villamosenergia szerződéseit a 2023 január 1-jével kezdődő időszakra. Ennek hatására olyan hírek kezdtek elterjedni, hogy áramhiány van az energiaszektorban.
A 24.hu-nak nyilatkozva Fejes Tibor ügyvezető igazgató elmondta, a valóságtól távol áll, hogy az összes szerződésüket felmondták volna. Hozzátette, idén minden partnerüknek leszállítják a megadott tételeket, amelyekre még korábban, az egész évre szóló fixáras szerződések keretében megállapodtak.
A jövőre nézve azonban már nem tudnak ilyen konstrukciókat kínálni, hiszen az energiaszektorban kialakult folyamatos drágulás okán csak spotáras szerződéseket kötnek majd, miként általában az MVM és az E.ON is teszi már egy ideje.
A földgázkereskedelemben ugyanígy a spotáras konstrukciók nyertek teret: erről a lapnak Németh Ders, a földgáz-kereskedelemmel foglalkozó Wattler Kft. ügyvezetője beszélt.
A gázpiacon elenyészően kevés cég maradt szerződés nélkül 2023-ra, a többség már leszerződött. A fixáras ajánlatok kiszorultak, de az ügyfelek jól fogadták a spotáras konstrukciókat, legfőképp annak köszönhetően, hogy október-novemberben viszonylag sokat estek a tarifák – mondta Németh a 24.hu megkeresésére.
A Tesco-vezér arról, miért lesz drága minden, ha kifogy a mellfilé
Az áruházlánc vezérigazgatója, Pálinkás Zsolt arról beszélt a Forbes-nak, hogy a befagyasztott árak jelentősen torzítják a piacot, és mesterségesen megdobják más árucikkek árát.
Pálinkás mindezt a csirke példáján keresztül személtette: „ Tehát a hatósági áras csirkemell filé, amit nekünk árulni kell, nyilvánvalóan megdobja a keresletet a csirke melle iránt, de mivel nem lehet csak a mellét árulni, szegény állatot egészben kell levágni, mert nem tud ilyen gyorsan alkalmazkodni az evolúció ezekhez az igényekhez. (…) Ezért van kevés csirke, és ezért van az, hogy ha kifogy a csirkemellfilé, akkor az állat összes többi részét aránytalanul drágán lehet csak megvásárolni”
A Tesco vezérigazgatója szerint az ársapka okozta veszteség náluk már elérte a 7 milliárd forintot, ami az év végéig akár 11 milliárdos is lehet.
KINCS-felmérés: a magyarok 72 százalékának nem nőttek a rezsiköltségei
A háború és az energiaválság ellenére a magyarok 72 százalékának nem nőttek a rezsiköltségei a tavalyi évhez képest – közölte a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) reprezentatív kutatásának eredményét ismertetve hétfőn az MTI-vel.
A KINCS az október 19-26-án, ezer ember telefonos megkérdezésével készült felmérés alapján meglepő adatokat közölt, azt írta: a válaszadók 63 százaléka ugyanannyi, 9 százalékuk pedig kevesebb rezsit fizet idén, mint tavaly.
Hétfőtől már Felcsútra sem érkezik üzemanyag
Nem szállít a Mol hétfőtől átmenetileg üzemanyagot azon magántöltőállomásoknak, amelyekkel a szerződést a benzinárstop után kötötte. A Független Benzinkutak Szövetsége szerint ez olyan döntés, amelynek a hatására több száz településen is üzemanyaghiány alakulhat ki – írja a 24.hu. A laphoz eljuttatott listán a korlátozott ellátással rendelkező települések között már Felcsút neve is helyet kapott.
Az FBSZ korábban a Mol vezérigazgatójának, Hernádi Zsoltnak, és Orbán Viktor miniszterelnöknek is levelet írt, azt kérve, haladéktalanul vizsgálják felül a már meghozott rendeletet.
Lement egy valutaválság Magyarországon, amit nem vallottak be
A nyári euró- és dollárkötvény-kibocsátás óta sok minden történt, túl vagyunk egy mini devizakrízisen, 434 forintos euró- és 450 forintos dollárárfolyamokkal – nyilatkozta a Világgazdaságnak Loncsák András, az Aegon Alapkezelő befektetési igazgatója, aki úgy érzi, a legrosszabb időszakot már megúsztuk.
Fotó: Getty Images
A szakértő úgy látja nem rossz az, ha a magyar GDP negyedéves összevetésben már csökkent, hiszen ez jó hatással lehet az infláció alakulására. Így utólag visszatekintve a 430 forint feletti euróárfolyamnál valóban pánikhangulat volt. Az euró/forint akár 500-ig is mehetett volna Loncsák véleménye alapján.
Idegesítő, amit a gáz ár művel
Alig 10 napja még előfordult, hogy 98 euró alatt is volt egy megawattóra ára, ma már ez nagyot változott. Az irányadó TTF-fajta egy megawattórája hétfő reggel már 119 euró felett is gazdát cserélt a rotterdami árutőzsdén.
Sajnos ez nem jó hír az erősen energiaimport-függő Magyarországnak – számolt be róla a Privatbankar.hu – mivel a gázért többet kell majd fizetni. Ráadásul az uniós források körül kialakult helyzettel együtt nagyban hozzájárul a forint gyengüléséhez.
Kevesebb ajándékkal kell idén beérni a magyaroknak
A jelenlegi gazdasági helyzet jóval szűkösebbé teszi a családi kasszát, mint bármikor az elmúlt években. A Yettel mobilszolgáltató friss felméréséből kiderült, tízből négy magyar tervezi, hogy vagy ajándékokra, vagy a teljes ünneplésre kevesebbet költenek. Ugyanakkor vannak olyanok is, akik kevesebb szerettükkel terveznek együtt ünnepelni, főként anyagi okok miatt – írja a Mmonline.hu.
A tárgyi ajándékok népszerűsége az elmúlt évekhez képest 2022-re fokozatosan csökkent, de ettől függetlenül még továbbra is ezek bizonyulnak a legnépszerűbbnek. Dobogós helyen vannak a játékok (41%), ezt követik a ruházati (39%) és az elektronikai cikkek (37%), ugyanakkor tavalyhoz képest csökkent azon válaszadók száma, akik az utóbbi kettőt tervezek ajándékba venni.