Egy szegény zsákfalu lakói készítik a Decathlon igazgyöngyös tornazsákjait
Budapestről autóval három, vonattal és busszal több mint négy órára található Told, a 295 fős zsáktelepülés. A faluban a 2010-es évekig egyáltalán nem létezett állandó munkahely: a lakosság nagy része alkalmi, illetve közmunkából élt. A településen ezért hatalmas problémát jelent a generációs szegénység. Az Igazgyöngy Alapítvány Szuno műhelye azonban lehetőséget nyújt a helyiek számára, hogy fenntartható termékek előállítása segítségével támogassák magukat a nehéz körülmények között.
Szuno: romani nyelven azt jelenti, álom
A berettyóújfalui Igazgyöngy Alapítvány dolgozói felismerték a körforgást: a Szuno műhelyt azért alapították, hogy a változtatni kész helyieknek legyen lehetőségük önmagukat segítve kitörni a generációs szegénység szorításából. Meglátogattuk a műhelyt Toldon, és megnéztük, milyen csodák kerülnek ki a dolgozók kezei közül.
A toldiak a Szuno társadalmi vállalkozás keretében többnyire textilárukat, háztartási cikkeket és egyéb kézműves tárgyakat készítenek. Az Igazgyöngy Alapítvány ugyanakkor foglalkozik mezőgazdasági munkával is: az ebből származó termékek egy részét helyben értékesítik, a többit pedig az Amari műhelyben dolgozzák fel. A Szuno webshopjában találunk tehát csodaszép, gyerekrajzmintás ajándék- és használati tárgyakat, illetve ínycsiklandozó hagyma- és kökénylekvárt is.
A Szuno termékeit a Decathlon boltjaiban is megtaláljuk: a sportszereket forgalmazó cég a toldi műhellyel szoros együttműködésben tornazsák-kollekciót dobott piacra, melyeken kedves gyermekrajzok köszönnek vissza ránk.