A Tudatos Vásárlók Egyesülete tavaly év végén egy kérdőívben mérte fel, hogy tojásvásárlásnál mennyire hat a vásárlói döntésre a doboz kinézete. Kilenc ketreces, alternatív, szabad és ökológiai tartásból származó tojás csomagolását vizsgálhatták meg a válaszadók úgy, hogy a termékekről csak fotót láttak, háttérinformációkkal és árakkal nem voltak tisztában. Arra várták a választ, mi a benyomása a kitöltőnek a kép alapján a termékről, a doboz alapján szimpatikus-e, és hogy milyen tartásból származhat az adott tojás. A kérdőívet 194-en töltötték ki, legtöbben városi lakók, akik hetente vásárolnak tojást – írja a Store Insider.
A termékek nagy többsége persze vásárlásra csalogató kinézettel és szövegekkel van ellátva, ám kevés mögött áll ellenőrizhető, sztenderdeken alapuló és garanciát biztosító tanúsítvány.
A felmérésből az is kitűnt, hogy a válaszolók többsége tisztában van a tartási körülmények közötti általános eltérésekkel, ám a tényleges bolti beazonosítás egy fokkal nehezebb, hiszen a dobozon szereplő megnevezések – köztük az „extra sárga”, „farm”, „állatbarát tartás” –, vagy a sárga és zöld szín használata, illetve a boldog tyúkok látványa gyakran félrevezető lehet. Ezek alapján azt hihetné a vásárló, hogy a tojás jó körülmények közül származik, és elfelejtik elolvasni a leírást.
Érdemes előre tájékozódni
Vásárlás előtt jó utánanézni az állattartási formáknak, így dönthetünk arról, nekünk mi fér bele. Ezen túl azzal is ajánlott tisztában lenni, hogy egy piac területe még nem garancia a háztáji, kistermelői forrásra. Az eladónál lehet érdeklődni, milyen tartásból származik a tojás, valamint mikori tojásrakásból származik. A portál arra is felhívja a figyelmet, hogy általában a termelőknek nincs saját dobozuk, így az ott kapott, újrahasznosított tárolókon szereplő információkat ne vegyük készpénznek. Aki ragaszkodik ahhoz, hogy kistermelőtől vásároljon, kérjen ajánlásokat, szerezze be mások véleményét.
Az eddigi elterjedt gyakorlattal ellentétben ne a dobozon látható kép alapján döntsünk, hanem a minősítések nyomán. Nem utolsó sorban pedig ismerjük meg a paramétereket: a szabványméretekhez kötelező súly is társul, amit egy mérlegen könnyen lehet ellenőrizni. Mivel pár gramm különbség már méreteltérésnek számíthat, mely jelentős árkülönbséghez is vezethet, praktikus, ha méret alapján felismerjük az S-L közötti különbségeket. További tippek a Tudatos Vásárlók Egyesülete oldalán.