Nem várható ellátási zavar a húsvéti füstölt húskészítmények piacán, az ágazati vállalatok széles kínálattal készülnek, azonban a termékek tavalyhoz képest magasabb áron kaphatók majd – közölte a Magyar Húsiparosok Szövetségének (Hússzövetség) és a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének elnöke az MTI-vel.
Éder Tamás elmondta, hogy a húsvéti füstölt hústermékekből évek óta mintegy 6-7 ezer tonna fogy, idén is hasonló forgalomra számít. Kiemelte, hogy a húsüzemekben már jóval húsvét előtt megkezdődik a felkészülés, vannak olyan készítmények, például a hagyományos pácolt, érlelt, füstölt termékek, amelyeket már hetek óta gyártanak.
A takarékosságtól tartanak
Az elnök megjegyezte, hogy az ellátásban nem lesz gond, azonban a vállalatok tartanak attól, hogy a koronavírus-járvány történései a vásárlókat a húsvéti ünnepek előtt takarékosságra kényszerítik, és ezért az olcsóbb, gyengébb minőségű termékek iránti kereslet nő majd.
Ha ez megtörténik, megtörhet az elmúlt évek tendenciája, amikor a jobb minőségű, hosszabb érlelési idejű, hagyományos termékek iránti kereslet lassan és folyamatosan emelkedett a gyorsérlelésű, főzött, pácolt termékek rovására.
Amiről nem a koronavírus-járvány tehet
Éder Tamás rámutatott, hogy az árak idei emelkedése független a koronavírus-járványtól, annak hátterében az afrikai sertéspestis világpiaci hatásai állnak, ami miatt drasztikusan emelkedik az alapanyagár.
A tavalyi húsvét előtti időszakhoz képest az élősertés ára mintegy 50 százalékkal nőtt, ehhez képest egy év alatt a húskészítmények árai csak 20 százalék körüli mértékben emelkedtek. Ahhoz, hogy a növekvő önköltségeket a húsipari cégek az árakban ki tudják fejezni, további áremelkedésre lenne szükség – fűzte hozzá.
Tojás is lesz a boltokban húsvétkor
Húsvétra rendelkezésre áll majd minden ilyenkor keresett élelmiszer, így a sonka és tojás is – ez a kijelentés már egy podcast-beszélgetésben hangzott el, amelyben Éder Tamás Győrffy Balázzsal, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnökével közösen osztotta meg gondolatait a koronavírus-járvány élelmiszer-ellátásra gyakorolt hatásáról.
Lecseng az áremelkedés
A beszélgetés során szót ejtettek az elmúlt hetekben két hullámban lezajlott „eddig példa nélküli vásárlási lázról” is. A koronavírus hazai megjelenését követően először a hosszan eltartható termékekből (liszt, olaj, tészta, cukor, UHT-tej) spájzolt be sok esetben irreális mértékben a lakosság, majd – az iskolák bezárásának hírére – a hús iránt nőtt meg a kereslet – idéz a beszélgetésből a Napi.hu.
A szakemberek úgy vélik, az egyes terméknél a kereslet növekedéséből adódó áremelkedés hamar lecseng majd, és arra sem kell számítani, hogy a forint-euró árfolyam változása miatt drágulnának az élelmiszerek.