A MacBook tele van hasznos és izgalmas funkciókkal, sokan nem is tudják, gépük mi mindenre képes. Mutatunk néhány trükköt, amivel te is kihozhatsz többet a készülékedből.
Ingyenes frissítések hosszú évekig
Manapság már elvárás, hogy egy eszközre hosszú évekig érkezzenek a frissítések, az Apple pedig eleget is tesz ennek – különösen, ami a MacBookokat illeti. A MacOS Big Sur-t futtatására képes készülékek:
- MacBook 2015 és későbbi
- MacBook Air 2013 és későbbi
- MacBook Pro 2013 és későbbi
- Mac Mini 2014 és későbbi
- iMac 2014 és későbbi
- iMac Pro 2017 és későbbi
- Mac Pro 2013 és későbbi
A szoftverfrissítések nemcsak új szolgáltatásokat adnak hozzá, de továbbra is optimalizálják a számítógépet, és fontos biztonsági frissítéseket tartalmaznak. Ajánlott ezeket lefuttatni – persze csak egy-két nap után, mialatt “mások kárán” megbizonyosodhatsz arról, hogy egy nagyobb hiba sem csúszott a gépezetbe. Ezt követően kattints az Apple logóra, válaszd a Rendszerbeállítások, majd a Szoftverfrissítések lehetőséget.
Control Center és menüsor
Az Apple egyik legizgalmasabb módosítása a MacOS Big Sur által, hogy a Control Center hozzáadódik a menüsorhoz. Itt találhatók a legfontosabb beállítások, például a Ne zavarjanak, a Bluetooth, a Wi-Fi és a kijelző fényereje, tehát a vezérlők az adott eszközön. Ezt egyébként módosítani is lehet, vagy kihúzni a funkciókat a menüsorba. Ezáltal könnyebben elérheted a számodra fontos beállításokat. Ugyancsak izgalmas a MacBook Pro érintősávjának testreszabása.
Dokumentum aláfirkantása
A MacOS egyik nagyszerű rejtett tulajdonsága, hogy az Előnézet használatával aláírhatod a dokumentumokat. Nyisd meg a dokumentumot, majd kattints a felső ceruza ikonra, majd az aláírás logójára. Ezután egyébként létrehozhatod és elmentheted az aláírásod, amit aztán hozzáadhatsz a dokumentumhoz. Ezekben az időkben különösen fontos lehet ez a funkció…
iPad mint külső kijelző
A Sidecar kiterjeszti, illetve tükrözi a Mac íróasztalát, így második kijelzőként használhatod az iPadet – ez vezeték nélkül is használható, de ha azt szeretnéd, hogy az iPad ne merüljön le használat közben, csatlakoztasd közvetlenül a Machez a hozzá kapott USB-töltőkábellel. A funkció alapkövetelményeit és a használatának módját itt tudod megnézni. Sokan egyébként az Apple termékek ökoszisztémájának rajongói, hiszen a készülékek összekapcsolhatók, ott folytathatjuk az egyiken a feladatot, ahol a másikon abbamaradt. Ehhez az kell, ha minden eszközön bejelentkezel az Apple ID azonosítóddal, ezt követően használhatod az Átjárhatóság-funkciókat, amelyekkel zökkenőmentesen válthatsz az egyik készülékről a másikra. Köztük Handoff, Univerzális vágólap, iPhone-mobilhívások, Instant hotspot és még sok más hasznos funkció lesz a segítségedre.
Kreatívkodás a Mac-en
Minden Mac-en a Pages, a Numbers és a Keynote telepítve van – ez a három alkalmazás a Google Dokumentumok, Táblázatok és Diák, vagy a Microsoft Word, Excel és PowerPoint megfelelője. Mivel a Google Dokumentumok egyik legnagyobb vonzereje az a képesség, hogy a kedvenc webböngésződ segítségével valós időben megoszthatod ezeket és együttműködhetsz a többi felhasználóval, az Apple is hasonlót kínál. Bármely dokumentumra meghívót küldhetsz, ha az Együttműködés gombra kattintasz, beállíthatsz engedélyeket, jelszavakat és még sok mást. Valós időben is együtt dolgozgatsz azokkal, akikkel megosztottad – írja a CNet.
Az Apple lehetővé tette az iCloud Drive mappák megosztását már az iOS 13 bevezetésével. Úgy működik, mint egy mappa megosztása Dropboxon vagy OneDrive-on, csak egy harmadik féltől származó szolgáltatás használata helyett közvetlenül a Mac-be épített funkciót használ.
Minden Mac tartalmazza a GarageBandet és az iMovie-t, az Apple alapvető hang- és videószerkesztő eszközeit, ezeket rendkívül egyszerű használni. Ha új hobbi után kutatsz, esetleg podcastokat készítenél vagy videókat vágnál, érdemes belevetned magad ezen programok megismerésébe.