Egy új, kreatív átverés kezdett el terjedni az utóbbi hetekben egy magyar nyelvű TikTok-oldalon és egy azonos nevű Telegram-csatornán. Azt ígérik, 50 ezer forintunkért cserébe 500 ezer forintnyi hamis pénzt postáznak ki a számunkra.
A Nebula nevű profil azt ígéri, a kamu pénz annyira hasonlít az eredetire, hogy mindenhol, még a bankokban is elfogadják – írja a Telex.
A csalók két fizetési módot fogadnak el: az érdeklődők vagy kriptovalutában küldhetnek pénzt, vagy PayPalon.
A jelenségre először egy olvasójuk hívta fel a figyelmet, akinek a TikTokon ajánlotta fel a rendszer a hirdetést, amely a hamis pénzen keresztüli meggazdagodás lehetőségét mutatta be. Ebben a hirdetésben egy csomagautomata látható, előtte rengeteg megcímzett csomaggal, és a következő felirattal: “Betelítettük a kis csomagfiókokat, így maradt a nagy 😂.”
A TikTok-hirdetés egy 4500 fős Telegram-csatornára irányítja a felhasználókat, ahol a csalást szervező Nebula bejegyzései láthatók, néha készpénzről, máskor csomagautomatákról, de leggyakrabban az elégedett ügyfelek visszajelzéseiről.
Tökéletes hamisítványt ígérnek
A Nebula azt állítja, hogy tökéletesen tud tízezrest hamisítani, és az általa gyártott papírpénz nemcsak kinézetre ugyanolyan, mint a hivatalos, de még az UV-s pénzvizsgálón is simán átmegy. Ezt egyrészt saját videókkal igazolja, másrészt azzal, hogy állítólagos ügyfelei, amint megkapták a pénzt, azt bankautomatába vagy bankfiókba fizették be. A csatornán ilyen videók is találhatók.
Először ráadásul egy képernyőfotót kell küldeni a számlánkon lévő fedezetről, majd megkapjuk az utaláshoz szükséges adatokat.
A posztolt screenshotok alapján a vevők maximálisan elégedettek a szolgáltatással.
Valami bűzlik
Noha a Nebula profil által bemutatott történet első ránézésre akár valódinak is tűnhet, egy alaposabb vizsgálat után egy jól kidolgozott átverésnek látszik.
A valódi pénzt kibocsátó Magyar Nemzeti Bank tájékoztatása szerint:
„Bár a technológia fejlődésével egyre jobb minőségű hamisítványokkal találkozhatunk a kereskedelmi forgalomban, tapintással, szemrevételezéssel és a pénz mozgatásával könnyen ellenőrizhetjük a valódi pénzen szabad szemmel is látható biztonsági elemeket.”
Ennek alapján kevéssé reális, hogy Nebulának tényleg sikerült olyan tízezreseket nyomtatnia, amelyek még a bankautomatákat is átverik.