A Tesco kivezette a múlt héten bevezetett mennyiségi korlátozásokat az árrésstopos termékekre, írja a Portfolio. Több üzletláncban élnek korlátozások, míg egyeseknél semmiféle külön szabály nem vonatkozik az árrésstoppos termékekre.

Így működik az árrésstop
Az árrésstopot Orbán Viktor jelentette be azzal a céllal, hogy a kormány csökkentse az élelmiszerinfláció hatását. A rendelet március 17-én lépett hatályba, és várhatóan május 31-ig lesz érvényben. A szabályozás lényege, hogy
az érintett termékek árrése nem haladhatja meg a 2025 januárjában alkalmazott átlagos árrést, és legfeljebb 10 százalék lehet.
Ha egy termék nem volt forgalomban 2025 januárjában, akkor az utolsó elérhető havi árrés alapján kell meghatározni az árat, ugyancsak 10 százalékos korláttal. Emellett a saját márkás termékek aránya sem lépheti túl a 2025 január–februárban mért értéküket.
A rendelet 30 alapvető élelmiszerre vonatkozik, többek között különböző húsokra (csirkemell, sertéscomb, pulykamell stb.), tejtermékekre (tej, vaj, sajt, túró), olajokra, lisztre, cukorra, tojásra és burgonyára. Az érintett termékeknek folyamatosan elérhetőnek kell lenniük az előző év napi átlagos értékesítési mennyiségének megfelelően.
Több piaci szereplő is felszólalt az intézkedés ellen: az Országos Kereskedelmi Szövetség elmondta, hogy az árrés nem egyenlő a profittal, és az intézkedés a boltok működését és a dolgozók fizetését is fenyegeti.
Ezt lépte a Tesco
A Tesco az árrésstop bevezetésének napján jelentette be, hogy
- tejből 1 kartonnal,
- tejtermékekből (termékenként és terméktípusonként) 4 darabot lehet venni.
A héten azonban ezt a korlátozást kivezették.
Az árrésstop bevezetése óta több nagy lánc is döntött korlátozásokról, Sparban a mérendő termékekből max. 3 kg, egyéb termékek esetén max. 10 db, 1 l/kg feletti kiszerelésnél max. 10 l/10 kg vásárolható, a Lidlben pedig árrésstoppos termékek vásárlása nem lehetséges áfás számla esetén, ugyanakkor a lakossági fogyasztók számára nem vezetett be mennyiségi korlátozást.