A rendkívül alacsony árak és a tízmilliós termékkínálat akkora tömegeket csábít a kínai kereskedelmi szolgáltató oldalára, hogy a tavalyi évben a világ legtöbbször letöltött vásárlási appja lett a Temué. Mindeközben a webshop feltűnően sok negatív véleményt kap: az amerikai Better Business Bureau látogatóitól 5-ből alig 2,5 pontos értékelést sikerült elérniük, a Trustpilot oldalán pedig az értékelések harmada egycsillagos – írja az ESET kiberbiztonsági cég.
A portál kutatói szerint
“biztosnak tűnik, hogy a Temu nem átverés”.
Ugyanakkor – teszik hozzá – az online felületekre szakosodott csalókat vonzzák a népszerű, sok felhasználóval rendelkező oldalak, ami alól a Temu sem jelent kivételt. Az ESET szakértői ezért összegyűjtötték azokat az átverési taktikákat, amiket a feltörekvő webshopon a leggyakrabban észleltek.
Hírességek meztelen fotóinak “kiszivárogtatása”
A Temu felületén levásárolható összeg vagy kupon szerezhető, ha másokat is vásárlásra ösztönzünk az oldalon, és ők felhasználják az ajánlói kódunkat. A csalók a közösségi médiában igyekeznek trükkökkel krediteket gyűjteni, például hírességekről szóló fotók közzétételével a Twitteren vagy a TikTokon, egy olyan üzenettel, ami arra utal, hogy sztárok aktképeihez férhetünk hozzá, ha beírjuk a kódot a Temu oldalán. Képek természetesen nincsenek, a csalók egyszerűen kedvezményeket gyűjtenek – figyelmeztet az ESET.
Fortnite/Roblox kedvezmények
A fenti taktikához hasonlóan a csalók gyakran ingyenes Roblox Robux ajándékkártyát hirdetnek a közösségi médiában, amellyel az ígéret szerint a felhasználók fejleszthetik avatárjukat vagy különleges képességeket vásárolhatnak a játékplatformon. Ehhez ugyancsak azt kérik, hogy írják be ajánlókódjukat a Temu felületén. Szintén népszerű a ritka Fortnite karakter kinézetek, azaz skinek megszerzésének ígérete.
Hamisított termékek
Jelenleg nincs arra utaló bizonyíték, hogy a Temu kizárólag hamisított termékeket forgalmazna, mindazonáltal születtek beszámolók olyan másolatokról, amelyek a hamisítás határát súrolják, de nem lépik át azokat. Például ha egy felhasználó rákeres például egy Apple-termékre, akkor az eredetihez hasonlító termékeket talál, a normál ár töredékéért, ami azért gyanúra ad okot – hívják fel a figyelmet a szakemberek.
Együttműködés hírességekkel
A Temu népszerűségét használják ki azzal is, amikor hírességek nevében tesznek közzé bejegyzéseket, mintha az adott sztár kereskedelmi partnerségben állna a webáruházzal. A csalók célja ilyenkor az, hogy rávegyenek a posztban szereplő ajánlókód beírására a Temu oldalán, amiért cserébe kedvezményes árú vásárlást ígérnek a kollaboráció termékeiből. Sajnos mindez hazugság, a kódok beírásával ebben az esetben is csak a csalók járnak jól.
90%-os kedvezményt ígérő átverések
Érdemes óvatosan bánni azokkal a weboldalakon látható és e-mailekben érkező reklámokkal is, amik jelentős kedvezményeket ígérnek a Temu termékeire. Az ilyen reklámokban szereplő linkek adathalász oldalakra vezetnek, ahol a hackerek megszerezhetik a bankkártyaadatainkat, a rendelésünket pedig sosem kapjuk meg.