Új EU-szabály: az okostelefonoknál és táblagépeknél is fontos változás lép életbe júniustól
Idén június 20-tól minden, az EU területén forgalomba hozott okostelefon és táblagép doboza egy új címkét is tartalmaz majd, amely részletesen tájékoztat az akkumulátor élettartamáról és energiahatékonyságáról. Ez a címke az otthoni háztartási gépekről már ismert energiacímkére hajaz, csak épp a mai elektronikai eszközökhöz igazítva – írja a GSM Arena.

Milyen termékeket érint az új szabályozás?
Az új szabályozás az alábbi eszközökre vonatkozik: vezeték nélküli telefonok, okostelefonok (mobilhálózati vagy műholdas kapcsolattal), butatelefonok (internetes és külső alkalmazások nélküli készülékek), 7 és 17,4 hüvelyk közötti kijelzővel rendelkező táblagépek.
Csak azokat a készülékeket érinti a szabály, amelyeket 2025. június 20-a után helyeznek forgalomba.
Azok a készülékek, amelyek már korábban megjelentek az EU piacán, illetve a részben vagy teljesen kitekerhető/felcsavarható kijelzős modellek mentesülnek az új címkézési kötelezettség alól.
Az érintett eszközöknek öt kulcsfontosságú ökodizájn-előírásnak kell megfelelniük:
Tartósság: A készüléknek ellenállónak kell lennie az ütésekkel szemben, és védenie kell a portól és víztől.
Akkumulátor élettartam: Az akkuknak legalább 800 teljes töltési és kisütési ciklust kell kibírniuk úgy, hogy közben megőrzik eredeti kapacitásuk legalább 80%-át.
Javíthatóság: A gyártóknak biztosítaniuk kell a legfontosabb alkatrészek elérhetőségét 5–10 munkanapon belül, és még 7 évig kötelesek ezeket biztosítani az értékesítés befejezése után is.
Szoftveres támogatás: Legalább 5 évig frissítéseket kell biztosítani az operációs rendszerhez a forgalmazás leállítását követően.
Hozzáférés a javításhoz: A hivatásos szervizek számára biztosítani kell a szükséges szoftverekhez és firmware-ekhez való diszkriminációmentes hozzáférést.
A címke az EPREL (European Product Registry for Energy Labelling) rendszerhez tartozik, és hét kulcsinformációt fog tartalmazni az eszközökről. Már napvilágot látott néhány prototípus a címkékből, például olyan készülékek esetében, amelyeket kifejezetten az európai piacra szántak. Minden gyártónak, importőrnek vagy hivatalos képviselőnek regisztrálnia kell a modelljeit az EPREL-platformon, amelyet az Európai Bizottság üzemeltet.
Bár az adatok megadásáért a gyártók felelnek, a bizottság ellenőrzi többek között a por- és vízállóságot, a javíthatóságot és az akkumulátor teljesítményére vonatkozó állításokat.
Ez a címkézési rendszer az EU 2030-as energiahatékonysági célkitűzéseinek része. A program várhatóan 46 millió tonnával csökkenti a CO₂-kibocsátást, és háztartásonként átlagosan 150 euró (kb. 58 000 Ft) megtakarítást jelenthet – a már meglévő intézkedések mellett.
Bár a szabályozás hivatalosan csak az EU területén érvényes, várhatóan világszinten is hatással lesz a gyártók gyakorlatára. Elképzelhető, hogy a gyártók inkább egységesítik a termelést, és világszerte az EU-s szabványokat követik majd, hogy elkerüljék a piaconként eltérő specifikációkkal járó gyártási macerát.