A KSH adatai szerint tavaly decemberben a tejtermékek árai közel 80%-kal drágultak egy év leforgása alatt. Idén júniusra a drágulás mértéke a tej esetében 27%-ra, a sajt esetében pedig 23%-ra csökkent. Egy hónappal később viszont nemhogy drágulást, hanem csökkenést mértek. A tej 2,7%-kal, a sajt 2,3%-kal, a vaj és vajkrém 2,8%-kal lett olcsóbb egy hónap alatt.
Az árak változásához hozzájárultak az európai piaci folyamatok, valamint a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) szerint az is, hogy elindult az árfigyelő rendszer, ami 8 százalékkal csökkentette a figyelt termékek átlagárát – írja az Agrárszektor.
A bolti árak kevésbé csökkentek, mint a termelői árak
A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács legfrissebb piaci elemzése szerint a magyarországi tejfelvásárlási ár júliusban 153,17 Ft/kg-ra esett vissza. Ez több mint 10 százalékos csökkenés az egy évvel korábbi árhoz képest. A 2023. januári rekordártól pedig 32 százalékkal marad el – írja az Agrofórum.
Ehhez képest a boltokban az év eleje és június között nagyjából 15–20 százalékkal esett vissza a tej, a túró és a tejföl fogyasztói ára. De a trappista sajt ára is csak 25-30 százalékkal csökkent.
Augusztus második hetéig az átlagos árcsökkenés mértéke 22 százalék volt.
Szommer Gábor, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnökségi tagja elmondta, hogy a tejfeldolgozást, az élelmiszergyártást számos költség befolyásolja. Az alapanyagon kívül a bér, a szállítás és az egyéb díjak, ami kihat a késztermék árára. Ráadásul a termeléshez nélkülözhetetlen tisztító- és fertőtlenítőszerek ára az egekbe szökött. Van olyan, ami egy éven belül több mint 300 százalékkal drágult. Ezért lehetséges, hogy a feldolgozott késztermékek ára nem követi mindig a nyerstejét.