A legfrissebb, szeptemberi adatok szerint 5,5 százalékkal emelkedtek az árak az előző év azonos hónapjához képest, mi persze a mindennapokban ennél azért sokkal jelentősebb drágulást érzünk a pénztárcánkon. Ez azért van, mert a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) inflációs adatgyűjtése 940 termékkör árát tartalmazza, termékkörönként legfeljebb 130 árat, illetve annak változását kísérik figyelemmel a statisztikusok. Hiába frissíti minden évben a KSH a termékkörök listáját, a mai napig akadnak irreleváns vagy éppen kimaradt termékek, mindenesetre a legtöbbet a napi fogyasztási cikkekre költjük, élelmiszert vásárolunk, kiváltjuk a gyógyszert és tankolunk. Ezeknek a termékeknek az ára sokkal nagyobb mértékben nőtt, mint a KSH által figyelt áruk és szolgáltatások összértéke. A napi fogyasztási cikkek befolyásolják az inflációs érzékelésünket, ezért gondoljuk azt, hogy sokkal drágább lett az élet, mint amit a hivatalos statisztika tükröz – írja a Szabad Európa.
A deficiteket kiküszöbölvén a portál szerkesztősége úgy döntött, hogy létrehoz egy alternatív fogyasztói kosarat, amibe olyan árukat válogattak, amelyek szinte minden háztartásban előfordulnak. A lista húsz tételt tartalmaz (amik jó eséllyel más országban is kaphatók), ezeknek az árát havonta feljegyezték, így jött ki a drágulás mértéke. A Szabad Európa egyébként huszonhárom országban van jelen, köztük több régiós államban is, ahol ugyancsak figyelemmel kísérik az alternatív fogyasztói kosarában lévő termékek árváltozását, így egy olyan összkép tárul az olvasók elé, amely nemzetközi szinten is mutatja az árak változását.
Egy hónap alatt is jelentős változás
Szeptemberről októberre a másfél százalékos zsírtartalmú tej ára 3,5 százalékkal nőtt. A cukor 9,1, a vaj 10,8, a liszt 25,2 százalékkal került többe októberben a szeptemberhez képest, míg egy liter 95-ös benzinért 9,8 százalékkal kellett többet fizetni egyetlen hónap leforgása alatt. A felmérés alapján olcsóbb lett a csirkemell (6,7 százalékkal kell kevesebbet fizetni érte), a szezonális zöldségek közül a koktélparadicsom ára 27,9, a burgonyáé pedig 8,3 százalékkal csökkent. A vécépapír, fogkrém, csokoládé, üdítő, mosópor, kávé, banán, olívaolaj, tojás és kenyér ára nem változott, és a mozijegy sem drágult az alternatív bevásárlólista alapján.