Március utolsó napján tette közzé a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NMHH) az elektronikus hírközlési piacra vonatkozó 2024-es felmérését: ebből kiderült, mennyivel kellett többet fizetniük a magyar háztartásoknak a távközlési szolgáltatásokért 2024-ben, írja a hwsw.hu.
23 ezer minden hónapban
A hatóság által begyűjtött válaszok alapján tavaly egy átlagos magyar háztartás
telekommunikációs összköltése havonta 23401 Ft volt, ami 11,8 százalékkal több, mint egy évvel korábban.
Emiatt 34 százalékról 41 százalékra emelkedett azoknak a háztartásoknak az aránya, melyek havonta 25 ezer forintnál többet költenek telekommunikációs szolgáltatásokra.
Ennyibe került a telefonálás és a tévé
Részszegmensekre lebontva mobiltelefonos költések átlaga – a mobil hang és kisképernyős mobilnet-szolgáltatások költsége – az előző évhez viszonyítva 10 százalékkal emelkedett, és 2024-ben háztartásonként meghaladta a 14 ezer forintot. A helyhez kötött internet költsége az elmúlt időszakhoz képest 17 százalékkal emelkedett, és megközelítette háztartásonként a 6 ezer forintot.
A fizetős televíziózás költségei 15 százalékkal emelkedtek, és elérték az 5500 forintot.
Növekedtek – legalacsonyabb elterjedtségű szolgáltatásként – a hangszolgáltatáshoz nem kapcsolódó mobilinternet költségei is. Ezen a területen az emelkedés mértéke 17 százalék volt, és ezzel az emelkedéssel a költségek átlaga meghaladta a 4 ezer forintot. A helyhez kötött telefonpiacon ennél mérsékeltebb emelkedés történt – itt a költségek 12 százalékkal emelkedtek, és így az átlagos költés megközelítette a 2300 forintot.

A felmérés szerint a felhasználók is észrevették a drágulást: a háztartások 43 százaléka érzékelte az áremelkedést, aminek a mértékét 45 százalékuk tíz százalék alattinak, 49 százalékuk 10-30 százalék közöttire becsülte. A helyhez kötött internetet használó háztartások 51 százalékban érzékelték az áremelkedést. Ennek a mértékét 43 százalék tíz százalék alattinak, 50 százalék 10-30 százalék közöttinek érzékelte.
Az infláció az oka
A felmérés az áremelkedés okaira nem tér ki, azonban a drágulást nagyban segítette a tavaly tavaszi inflációs díjkorrekció a szolgáltatók részéről: ez 15 százalék körül emelt a díjakon. A tavalyihoz hasonló díjkorrekcióra most tavasszal is sort kerítettek: erről korábban mi is írtunk. A KSH által közzétett adatok alapján ennek mértéke azonban már csak 3,5-3,7 százalék.