Döntött a kormány: készülhetnek a változásra a távhőt használó lakások
Getty Images
A csütörtöki Kormányinfó fókuszában az egész Európát, így Magyarországot is sújtó energiaválság állt. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter több fontos kormányzati döntésről is beszámolt. Bejelentette többek között, hogy változás jön a tűzifabeszerzésben, a gázfogyasztás területén az állami intézményekben, valamint a távhőt használó lakások esetében.
Elszállt az infláció, aggódhatnak a nyugdíjasok
2022. augusztusban a fogyasztói árak átlagosan 15,6%-kal meghaladták az egy évvel korábbit – olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss jelentésében. Az elmúlt egy évben az élelmiszerek és a tartós fogyasztási cikkek ára emelkedett a leginkább. A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 1,8%-kal nőttek. Ezzel Magyarország az EU leggyorsabban dráguló országai közé került.
Nem véletlen, hogy már kétszer annyi nyugdíjas dolgozik az országban, mint a koronavírus-járvány előtt, 161 ezren – a Pénzügyminisztérium szerint. Azt mondják, azért, mert negyedik éve nem vonnak tőlük tb-járulékot és így magasabb fizetést vihetnek haza. A GKI szerint viszont a legtöbben azért álltak munkába, mert a rezsiemelés és az infláció miatt képtelenek megélni a nyugdíjukból. Az ugyanis a rendkívüli, évközi emelés ellenére is kevesebbet ér, mint tavaly.
Idén ugyan háromszor korrigálják a nyugdíj összegét, és érkezik a nyugdíjprémium is. Kérdés, hogy a brutális rezsiszámlák, lassan megfizethetetlen élelmiszerárak mellett mire lesz mindez elég – és mit kéne csinálnia a kormánynak? A Forbes nyugdíjösszefoglalója az év hátralevő részére.
Veszélyben a kulturális szféra
Az Index információi szerint a kétnapos Országos Múzeumigazgatói Konferencia keddi nyitónapján a Néprajzi Múzeumban Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár nem sok jóval kecsegtette a hazai múzeumok vezetőit: szóba került, hogy esetleg országos jelentőségű intézményeket kell – időszakosan – bezárni.
Egyre több helyről hallani, hogy a magas energiaárak miatt átmenetileg bezárhat az uszoda, a könyvtár vagy a színház. Más önkormányzatok a díszkivilágítás mérséklésével, óvodai csoportok összevonásával, az energetikai fejlesztések felpörgetésével próbálják kivédeni a többszörösére emelkedett gáz- és áramárak hatását. Az önkormányzati szövetségek szerint mindenképpen állami beavatkozásra lesz szükség, különben lehetetlen helyzetbe kerülnek az egyébként is legatyásodott települések.
Sokan csődbe fognak menni a vendéglátósok közül a mostani energiaárrobbanás miatt. Az RTL Híradóban példaként egy olyan esetről számolnak be, ahol a vendéglátós, aki eddig 2 milliót fizetett az áramra, most 22 millióról kapott számlát, és vár egy tízmilliós gázszámlát is.
Cukor és kenyér
Annyira tartanak a téli energiaköltségektől a nyugat-európai cukorgyárak, hogy a szokásosnál korábban kezdik el a cukorrépa feldolgozását, ez viszont csökkentheti a kinyert cukor mennyiségét. Ha így lesz, akkor a szokásosnál több cukrot kell majd importálnia Európának. Ezt pedig a pénztárcánk is megérzi majd, ha októbertől megszűnne az árstop.
Egész oldalas újsághirdetésben kértek állami segítséget a holland pékek a megugró energiaköltségek miatt. A Holland Pék- és Cukrász Szövetség a gáz és áram forgalmi adójának átmeneti felfüggesztését és felső ársapka bevezetését kérte a kormánytól az Algemeen Dagblad napilapban megjelent hirdetésében.
Korda Györgyék is spórolnak
Eddigi 500 ezer forintos gázszámlájuk 3,5 milliós lenne az új rezsiszabályok alapján, ezért spórolásból egy hete hideg vízben fürdenek – számolt be a Hír TV-nek Korda György. Igaz, a teljes videóriportból az is kiderül, hogy egy hete elromlott a gázkazánjuk.