Hosszú idő után július elején valaki elvitte az ötös lottó főnyereményét és ezzel 1 milliárd 727 millió 177 ezer 660 forinttal lett gazdagabb. De azok sem jártak rosszul, akik csak négy számot találtak el: nekik fejenként 950 millió forint ütötte a markukat, a hármasért 16 ezer forintot, a kettesért valamivel több, mint kétezer forintot fizetett a Szerencsejáték Zrt. (Azóta pedig a 30. héten is volt 5 találatos szelvény, aminek nyereménye több mint 481 millió forintot jelentett.)
Belegondolni is nehéz, hogy milyen érzés lehet egy nap teljesen hétköznapi emberként álomra hajtani a fejünket, másnap pedig milliárdosként ébredni. Kétségtelen, hogy ez a szinte felfoghatatlan szerencse olyan örömöt és felszabadultságot tud okozni, ami keveseknek adatik meg. Ha a tavalyi nettó átlagkeresetet vesszük alapul, akkor
ezért a milliárd feletti nyereményért 5000 hónapot, azaz 416 évet kellett volna dolgoznia a szelvény kitöltőjének.
A népszerűség titka
Az ilyen elképesztő nyereményösszegek és az emberben élő, megszűnni nem akaró remény mellett nem csoda, hogy a Szerencsejáték Zrt. bevételei évről-évre folyamatosan nőnek. A tavalyi évben
a cég 821 milliárd forint szerencsejátékokból származó árbevételt és 25,9 milliárd forint adózott eredményt ért el
– ezekhez az összegekhez képest még az ötöslottó nyereménye is elenyészőnek tűnik.
De miért ennyire népszerű a lottó, a szerencsejáték, ha a nyeremény esélye közben mégis szinte mérhetetlenül alacsony?
-Több oka is van annak, hogy a szerencsejáték és különösen a különböző lottók egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. Az első az, hogy látszólag szinte sehol máshol nincs ekkora nyereség: egyetlen, olcsó szelvénnyel nyerhetünk annyi pénzt, amennyire sehogy máshogy nem lenne esélyünk – írja a Lottó pszichológiája című tanulmányában Mark D. Griffiths, a Notthingham Trent Egyetem munkatársa. – Emellett szerepet játszik az is, hogy mennyire sok pénzt ölnek a cégek a marketingbe, a reklámokba, amik szintén vonzóbbá teszik a lottózást. És persze az is, hogy az emberek nagy többsége szinte semmit nem tud a valószínűségszámításról és arról, hogy hogyan is működik ez a lottózás tekintetében.
Hiszen mi a legjobb üzlet? Kis befektetéssel nagy nyereményhez jutni, lehetőleg gyorsan
Arról nem is beszélve, hogy a lottó hagyományosan nem tartozik a veszélyesnek tartott, sokak által elítélt szerencsejátékok közé. A társadalom nagy része valamiért nem úgy tekint a szelvények kitöltésére, mint mondjuk a pókerre vagy a nyerőgépekre. Míg az utóbbiakat sokan veszélyesnek és károsnak tartják, addig a lottó teljesen elfogadott – áll a tanulmányban.
Esélyek, számok, milliók és milliárdok
Sokakban valóban olthatatlan a vágy, hogy hetente adjanak fel különböző lottószelvényeket: vannak, akik egyszerűen csak megszokásból teszik mindezt, de vannak olyanok is, akik ténylegesen hisznek benne, hogy akármilyen kicsi is az esély a nyereményre, ők lehetnek azok, akik egyik pillanatról a másikra milliomosok, milliárdosok lesznek majd. Ez pedig a szakértők szerint
a tökéletes példája annak, hogy a vágyaink, az elképzelt szerencsénk egyszerűen felülírja a matematika törvényeit az agyunkban.
De mit is jelent pontosan az, hogy kicsi az esély?
Vegyük a hazánkban legnépszerűbbnek számító ötös lottót például! Középiskolai matematikai tudással egyértelmű, hogy az öt találatnak 1 az annyihoz az esélye, amennyi kombinációban kijöhet a játékban szereplő 90 szám. Az első számra van 90 lehetőségünk, hiszen bármelyiket kihúzhatják, a másodikra már csak 89, a harmadikra 88 és így tovább – eddig ez azt jelenté, hogy 90*89*88*87… lehetőségünk van a nyereményre. Itt azonban van egy kis csavar, hiszen a kihúzott számok sorrendje teljesen mindegy: tehát az előző összeget el kell osztani a lehetséges sorrendek számával, ami 5*4*3*2. A végeredmény alapján tehát az esélye annak, hogy egyetlen szelvénnyel megnyerjük az ötös lottót 1 a 43949268-hoz. Megfordítva:
összesen 43 millió 492 ezer 268 szelvényt kell kitölteni a biztos lottóötöshöz.
Jelenleg a legolcsóbb, normál lottószelvény 350 forintba kerül, amit ha beszorzunk a lehetőségek számával, akkor kiderül, hogy nagyjából
15 milliárd forintot kéne költenünk arra, hogy biztosan ötösünk legyen.
Személyiségtorzuláshoz vezet
Az egyszerű matematikai képletekből persze rögtön kitűnik, hogy mennyire elenyésző az esélye annak, hogy valaki megnyeri a mesés nyereményt, ráadásul ha biztosra szeretnénk menni, meg sem érné anyagilag. Azok a lottómilliomosok, lottómilliárdosok, akik nyertek, nyilván nem így játszottak, mégis szerencséjük volt. Legalábbis első pillanatra így tűnik. Ugyanis az utóbbi évek, évtizedek példái azt mutatják, hogy
az emberek nagy többsége nem tud mit kezdeni a nagy nyereménnyel.
Ennek az okairól dr. Makai Gábor, klinikai szakpszichológust kérdeztük.
– Olyan szintű változással szembesül az ember, amikor ekkora pénzhez jut, amit fel sem lehet fogni. Ez feldolgozhatatlan élmény, és mivel a nyertesek soha nem találkoztak ilyennel, ezért nem is tudják, hogy mit kezdjenek egy ilyen, teljesen új helyzettel – magyarázta a szakértő.
– Ennek kifejezetten személyiségtorzító hatása van. Elveszítjük a realitás érzékünket, a valóság funkció fellazul, sokszor az ember olyat tesz, amit egyébként nem tenne. Gyakran ennek az új helyzetnek a lejtő alja a legvége: az ember teljesen elmagányosodik, azt érzi, hogy értéktelen és hogy őt nem szereti senki. Azt érzi, hogy az emberek többsége kihasználja őt, megszületik az ellentmondásos gondolat:
azáltal hogy van pénzem, én egy senki vagyok.
Fontos, hogy ki tudjon alakítani egy új életet, hogy a nyeremény egy ugródeszka legyen.Fontos, hogy legyen értelme felkelni, hogy tudjam, hogy merre tartok, mit akarok elérni, és ennek része a munka. Alapvetően, ha nincs szigorú keret, hogy hova tartok, akkor az ember csak feléli a pénzt, belecsúszik az alkoholba, a drogokba, átalakulnak a társas kapcsolatai és észrevétlenül teljesen átalakul a személyisége.