A gesztenyések nagyobb kiterjedésű erdőkben, más fafajok sokasága közt éltek, ám azokat kivágták, a gesztenyefát viszont megtartották értékes termése miatt. A ligetesek árnyékot és táplálékot adnak az állatoknak, ám ahogy megszűnt az állatok legeltetése, egyre kevésbé lett szüksége az embernek a ligetes erdőterületekre, úgy szorultak vissza a szelídgesztenyések is – mondta dr. Markovics Tibor, az Őrségi Nemzeti Park igazgatója az Agrárszektornak, hozzátéve: korábban több megyében, nagy területen folyt a szelídgesztenye-termesztés, ez azonban egy betegség miatt is visszaszorult.
Betegség tizedelte a gesztenyéseket
Leginkább a Duna környéke volt a gesztenye természetes elterjedési határa, ám korábban a Kőszegi-hegységben is telepítették a szelídgesztenyét, nagyobb termés érdekében oltották is. Végül azonban a kéregrák pusztította ezeket a növényeket, ami Kínából a XX. század elején került át először az USA-ba, majd onnan Olaszországba, ahonnan szép lassan megérkezett Magyarországra is. Napjainkban is szedi az áldozatait ez a gombabetegség, melynek tünete többek közt a kéreg vöröses elszíneződése, repedezése. A gombaspórákat a szél, rovarok, esővíz, madarak terjesztik, a szakemberek pedig próbálják visszaszorítani, van rá pár módszer, amivel egy-egy fát mentesíteni lehet.
Az egyik ilyen, hogy a még egészséges fákat be kell oltani legyengített gombákból készített vakcinával, de ez a beavatkozás mégsem terjedt el tömegesen.
Ellenálló fajta a már nálunk is kapható kínai gesztenye (Castanea mollissima), amely toleránsnak bizonyult a kéregrákkal szemben.
Markovics Tibor szerint az egykori, nagy kiterjedésű ligetes gesztenyések már soha nem térhetnek vissza, legfeljebb a nemzeti parkokban lehet találkozni velük. Nem a gesztenye az egyetlen faj, amit betegség miatt kerül veszélybe, a szakember szerint ezek a betegségek nem véletlenül jelennek meg, a globalizációval a növények betegségei is pillanatokat alatt szétterjednek a világban. Persze a növények idővel ellenállóvá válhatnak a fertőzéssel szemben, ez azonban akár évszázadokba is telhet, az idősebb növények számára végzetes is lehet.
Gazdag termés Kőszegen
Kőszeg környékén mind a mai napig jelentős mennyiségben találni szelídgesztenyét. Jó hír ráadásul, hogy errefelé kifejezetten gazdag és szép az idei termés. Így aki az őszi szünetben arrafelé kirándul, még bőségesen találhat gyűjteni valót.