Noha a szamóca termőterülete számottevően megnőtt – a KSH adatai szerint 2004-ben 600 hektáron termelték, addig a terület 2019-re 128 hektárral nagyobb lett -, az ára is évről évre növekedik. Földesi Gábor alsónémedi szamócatermelőnek például meggyűlik a baja a hőmérséklettel: nap közben jó idő, majd este fagyok, így mesterséges úton kell alakítania a fóliasátorában lévő hőmérsékletet. Az időjárás mellett ugyancsak megnehezíti a termelők helyzetét, hogy a külföldről hozott gyümölcsökkel vívott harc – például a görög epret a húsvét utáni hétvégén fél kilogrammonkénti 399 forintos akciós árral árulták egy boltban – ezzel szemben tavaly a budapesti és a szegedi nagybani piacon egyetlen órára sem csökkent 1200 forintos ár alá a földi eper – írja az Agrárszektor.
Nincs munkaerő
Ha ez még nem lenne elég, további nehézség, hogy az elmúlt években a fárasztó kézi munkára vállalkozó idénymunkások hiányával is folyamatosan küzdenek. Kevés a jelentkező, ráadásul az órabérhez ragaszkodnak és képtelenség velük elfogadtatni a teljesítménybérezést.
A termelők úgy kalkulálnak, hogy 200-250 forintot is kifizetnének egy kiló termés válogatottan történő ládába rakásáért.
Ez persze változó, hiszen függ az eperszemek nagyságától, az egy tövön beérett szemek számától, és attól is, hogy a munkások mennyire fáradnak el a nap végére. A forint euróval szembeni értékvesztésének hatására gyorsan nőnek ebben az ágazatban a termelési költségek. Az igazán jó minőséget megcélzó gazdák általában Olaszországból szerzik be a palántákat évről évre egyre drágábban.
Földesi Gábor szerint elengedhetetlen a beruházás a termesztési technológia fejlesztésére – hasznos a magas ágyás módszer, így nem kell lehajolni az ültetéshez, a száraz levelek eltávolításához és a szedéshez egészen a földig. Gyorsabbak és kevésbé megterhelőek lesznek így a munkafolyamatok.
A sok nehézség mellett azért némi öröm, hogy egyre tudatosabbak a magyar vásárlók, keresik a hazait.
Idén február végéig jól fejlődtek az epertövek és hajtások, ám az átlagosnál hűvösebb és fényszegényebb március lassította a növények fejlődését. Az első hazai piros gyümölcsök az elmúlt hétvégén, kis mennyiségben már megjelentek néhány piacon – kilogrammonként 2500-3000 forintot is elkértek ezekért az árusok. Várhatóan a következő napokban egyre nagyobb mennyiség lesz a standokon és ezzel párhuzamosan gyorsan csökken majd az ár is. Azért annyit látni lehet, hogy csúcsidőszakban sem csökken majd a hazai földieper kilogrammonkénti ára 1000 forint alá.