Egyre nagyobb az infláció, lényegében az összes hétköznapi termék ára megugrott idén. A vásárlók mellett persze a termelők is értetlenül állnak néhány nélkülözhetetlen tömegáru drágulása előtt, amelyek nélkül megbénulna a világgazdaság. Ezek költsége pedig beépül a kiskereskedelmi árakba is. A Magyar Hűtő- és Konzervipari Szövetség elnöke, Sebesta Péter az rtl.hu-nak elmondta:
alig fél év alatt az Európában leggyakrabban használt, fából készült EURO raklapok és a csomagoláshoz használt kartonpapír ára duplájára nőtt, és jelentősen emelkedett a műanyag-fólia ára is.
Bernd Dörre, az Európai Raklap Szövetség (European Pallet Association, EPAL) ügyvezető igazgatója az rtl.hu megkeresésére közölte: a paletták jelentős drágulásának oka kizárólag a fa áremelkedése volt, ez az alapanyag teszi ki ugyanis egy új EURO raklap árának mintegy 80 százalékát, így a fa árának változása közvetlen hatással van az EPAL EURO raklapok árára. Emiatt hatalmas biznisz lett az európai raklaphamisítás, melyek használata jelentős kockázatokat rejt a vállalatoknak, ugyanis ezek túlnyomó többsége alacsony minőségű anyagokból készült, ezért nem rendelkezik az igazi EPAL EURO raklapok stabilitásával és terhelhetőségével.
A csomagolóanyagok ára is megugrott, a főképpen Kínából származó, például az Alibaba online áruházból rendelt termékek özönének is árfelhajtó hatása van. Az e-kereskedelem térhódításával ugyanis jellemzővé vált a „túlcsomagolás”, amit a hagyományos áruszállítás során fellépő igénybevételekhez képest sokszoros és durva erőhatások elviselésére kell kialakítani. Amikor a csomag célba ér, akkor a végfelhasználók nem feltétlenül juttatják vissza a szelektív hulladékgyűjtés áramába, a kommunális hulladékból kikerülő csomagolások pedig gyakran nem alkalmasak újrahasznosításra.
Ellátási fennakadással is számolni kell 2022-ben
Drágább lett az import, mintegy 10-szeresésre drágultak a fuvarköltségek – ez utóbbit a kritikussá vált globális konténerhiány miatti drágulás is erősíti. Ehhez hozzájárul, hogy az utóbbi 10 évben csökkentek az európai műanyaggyártó kapacitások. A fém és papír csomagolóanyagok árát is nyomja felfelé az import drágulása és a kereslet növekedése, nem is beszélve a címkepapírokról és a kartonokról, amik átlagosan 20 százalékot drágultak. A részben cellulóz alapú, illetve hulladékpapír eredetű csomagolóanyagok ára viszont 50-70 százalékkal emelkedett, és az energiaköltségek is pörgetik fel az árakat. Az rtl.hu által megkérdezett szakemberek egyértelműen kijelentették: a szállítás és a csomagolás területén sincs egyelőre semmi jele az árcsökkenésnek, ezért lehet, hogy ideje megbarátkoznunk a gondolattal, az olcsó tömegtermékekre épülő világgazdaság aranykora lassan véget ér.