Csehországban március 18-án mindenkit köteleztek a szájmaszk viselésére. Bár az egészségügyi maszk hiánycikk volt, a csehek néhány órán belül nekiláttak textilmaszkokat készíteni saját maguknak, ezt követően a családtagjaiknak, idősotthonok lakóinak, majd tűzoltóknak, rendőröknek ápolóknak – szúrta ki a Radió Praha cikkében a Napi.hu. Egy hónappal később elfogadott öltözködési kiegészítő lett, aminek önálló divatja alakult ki. A kormány díjazta az erőfeszítéseket, így engedélyezték a textilboltok nyitva tartását.
Megjelentek a divattervezők
Az őrület közepette megjelentek a divattervezők, akik drágábbnál drágább, dizájnosabbnál dizájnosabb maszkokkal szédítik az embereket, akik készletet halmoztak fel otthon, mondván: minden szetthez kell egy hozzá passzoló maszk. Még a közlekedési miniszter is nagy rajongója az egyedi holmiknak, az egyik sajtótájékoztatóján például játékautókkal és -teherautókkal mintázott szájmaszkban jelent meg. Feltűntek azonban a népi motívumok is, ennek úttörői Morvaország déli részének népi művészei voltak. Vendula Kramárová dmholeci divattervező állatábrázolásokat vegyít folklórmotívumokkal – írja a Napi.hu, hozzátéve: művész ajándékként osztogatja maszkjait, mert úgy véli, nem lenne etikus pénzt kérnie értük, neki pedig épp elég örömet okoz a készítési folyamat.
Textilmaszkot a népnek
A politikusok tárt karokkal fogadták a textilmaszk-őrületet, ráadásul azt ajánlják az embereknek, hogy viseljék ezeket, mert így legalább az egészségügyi maszkok megmaradnak az egészségügyi dolgozóknak és más közszolgálatot ellátó személyeknek. Vendula Kramárová szerint egyébként nem meglepő, hogy az emberek egyedi maszkokat szeretnének, ha már arra kényszerítik őket, hogy olyasvalamit viseljenek, ami a fél arcukat eltakarja. Jól akarnak kinézni, ezzel kifejezhetik az egyéniségüket és felhívhatják magukra a figyelmet.
Mindeközben Magyarországon
Itthon is lehet látni textilmaszkot viselőket, ráadásul a Matyodesignnak köszönhetően még matyómintás kivitelben is lehet kapni. A családi vállalkozás 27 tardi asszonyt foglalkoztat, akik korábban turisták számára hímeztek dizájn termékeket, ám a koronavírus-járvány miatt, a turizmus leállásával átváltottak a szájmaszkok gyártására. Kézzel készítik 100 százalékos pamutból, aprólékosan hímezik, az így készült csodamaszk pedig hónapokig használható – megfelelő sterilizálás mellett –, így költséghatékony és környezetkímélő. Egy darab 7900 forintba kerül, a Matyodesign webshopjáról lehet beszerezni.