A nyugdíjas évek legjobb országát számtalan szempont alapján választották ki – írja a Pénzcentrum. A U.S. News és a World Report friss elemzése 7 fő szempontot állított fel. A gazdasági részben a megfizethetőség és az adókörnyezetre koncentráltak.
Az életmóddal kapcsolatban minél barátságosabbnak kellett lennie a környezetnek, és az ott élő embereknek, de elvárás volt a vonzó lakóhely és a kellemes éghajlat is. Fontosnak vélték mérni a tulajdonjog tiszteletben tartását is, valamint az egészségügyi ellátás fejlettségét is.
A 7 alapvető kritérium alapján Svájc végzett az első helyen, bár maga az élet ott drága, ezért a megfizethetőség tekintetében kifejezetten rosszul szerepelt. Ennek ellenére a 3. legvonzóbb hely volt, a tulajdonjog tiszteletbe tartásával pedig az 5. helyre sorolódott. Legnagyobb vonzerővel a nyugdíjasok számára a fejlett egészségügy és a kedvező adókörnyezete volt.
A dobogó második helyére Svájc után Új-Zéland érkezett. A 45 év felettiek körében a legvonzóbb lakóhelyként szerepelt, családbarát és festői környezetével is kiemelkedett. Az ország kétéves nyugdíjas vízumot kínál 66 év felettieknek, ha legalább 460.299 dollárt fektetnek be, valamint támogatott vagy ingyenes egészségügyi ellátást biztosít lakosainak.
A harmadik helyezett Portugália másodikként végzett az európai országok között a nyugdíjasok számára legvonzóbb célpontok rangsorában. Bár 2023-hoz képest egy helyet visszacsúszott, továbbra is a legmegfizethetőbb országként tartják számon az élmezőnyben.
Kellemes éghajlata és gazdag kulturális élete szintén kiemelkedett, a 40 év felettiek szerint vidám és szórakoztató hely, remek ételekkel. Az adórendszer változott, így a külföldi nyugdíjakra már nem érvényes kedvezményes adókulcs.
Magyarország a 45. helyen végzett a világranglistán, a középmezőnyben, de az európai országok között a második harmadba került 2024-ben, mint nyugdíjas célpont. A térségen belül Horvátország és Lengyelország kissé megelőzte hazánkat, míg Csehország, Szlovákia és Szlovénia mögöttünk végeztek a rangsorban.