2022. májusban a fogyasztói árak átlagosan 10,7%-kal meghaladták az egy évvel korábbit. A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 1,7%-kal nőttek – írta a KSH június 8-án. Az elmúlt egy évben, 2021. májushoz viszonyítva az élelmiszerek ára 18,6%-kal emelkedett. Egy hónap alatt pedig, áprilishoz viszonyítva átlagosan 1,7%-kal nőttek a fogyasztói árak. Ebben az időszakban is az élelmiszerek drágultak legjobban, 3,5%-kal.
Mindez pedig már meglátszik a magyarok fogyasztási szokásain is – írja a Napi.hu. A lapnak és a Pulzus Kutatónak a felnőtt lakosság körében végzett reprezentatív felmérése szerint a lakosság mindössze alig 13 százaléka nem spórol sem az élelmiszereken, a ruházkodási cikkeken, a tartós fogyasztási termékeken, az üzemanyagokon vagy más dolgok megvételénél.
A kutatásból kiderül, a legtöbben – a megkérdezettek 58 százaléka – a ruházkodási termékeken spórolnak. A fogyasztók 38-38 százaléka a tartós fogyasztási cikkekről és a szeszes italokról, dohánytermékekről mond le teljesen vagy részben.
34 százaléknyian viszont már az élelmiszerekből is kevesebbet vásárolnak.
A hatósági üzemanyagárak ellenére a válaszolók 27 százaléka a tankolásnál is visszafogta a fogyasztást. 26 százaléknyi magyar valamilyen más termékről mondott le saját bevallása szerint – írja a Napi.hu.
Iskolai végzettség szerint nézve a magyar népességet az látszik, hogy a felsőfokú képesítéssel bírók spórolnak a leginkább a legtöbb termékkategóriánál: a szeszes italok, dohány- és egyéb termékek kivételével ők fogták vissza a leginkább magukat.
A lakóhely szerinti vizsgálat tekintetében nincsenek markáns különbségek a falusiak, a városiak, a megyeszékhelyeken vagy a fővárosban élők között.