A Járvány Elleni Védekezési Alapba a Sparnak havonta csaknem egymilliárd forint kiskereskedelmi különadót kell befizetnie, ez költségcsökkenést hozhat, így az áruházláncnak alaposan górcső alá kell vennie minden működési területét és változtatásokat kell életbe léptetnie – derült ki Világgazdaság birtokába jutott belső tájékoztatóból.
Nem akarják megszüntetni a munkahelyeket
A dokumentumot Heiszler Gabriella és Szalay Zsolt, a vállalat két ügyvezetője címezte a dolgozóknak, amiben azt is kihangsúlyozták, hogy továbbra is a forgalom és a vásárlók bizalmának fenntartása a cél, minőségi szolgáltatásokkal, széles termékkínálattal és versenyképes árakkal – ehhez azonban elengedhetetlen a költségcsökkentés. Arról biztosították az alkalmazottakat, hogy nem céljuk a munkahelyek megszüntetése – hiszen ez a stabil működéshez is elengedhetetlen. Ellenben a szolgáltatási és szállítói szerződések újratárgyalásával, valamint a futó és a tervezett beruházások létjogosultságának felülvizsgálatával szeretnék megoldani a fennálló helyzetet.
Az évente több mint 180 millió vásárlót kiszolgáló Spar csaknem 13 ezer embernek ad munkát, és ezzel az ország ötödik legnagyobb foglalkoztatója.
A Sparnál egyébként csak a Tescóra várhat magasabb adóteher.
Különadó számokban
A május 1-jétől hatályos szektoriális teher mértéke megegyezik a 2010 és 2012 közti kiskereskedelmi különadóval:
- 500 millió és 30 milliárd forint nettó éves árbevétel között 0,1 százalék
- 30-tól 100 milliárdig 0,4 százalék
- 100 milliárd forint felett 2,5 százalék.
Nem elhanyagolható különbség azonban, hogy a nyolc-tíz évvel ezelőtti helyzethez képest most a plázastop is kontrollálja a piaci szereplők növekedését. A kormányzati számítás szerint 36 milliárd forinttal járulhatnak hozzá az üzletláncok a járvány elleni védekezéshez. Viszonyításképp: a pénzügyi szektor 55 milliárddal, igaz, öt év alatt – a bankadóból egyenlő részletekben levonva -, és ezt vissza is kapják a hitelintézetek – írja a Világgazdaság.