Kitálalt a magyar Spar-vezér: ezt fogják tenni, ha nem vezetik ki az árrésstoppot
2024-ben ugyan nőtt a Spar magyarországi forgalma, az üzletlánc mégis veszteségesen zárta az évet, ad hírt a HVG. Az árrésstop miatt havonta 1,5 milliárd forintot bukik a vállalat: már készülnek a B-tervvel arra az esetre, ha a kormány nem vezetné ki az árrésstopot május 31-ig.
Nagy probléma az árrésstop
2024-ben is veszteséges lett a Spar Magyarország – mondta el Heiszler Gabriella, a vállalat elnök-ügyvezető igazgatója. A veszteség pontos számát majd csak az éves beszámoló májusi leadására összesítik, egyelőre annyi látszik, hogy
úgy kerültek mínuszba, hogy a forgalom még jobban is nőtt, mint a magyar kiskereskedelmi átlag.
Az egy évvel korábbi 1060 után most már 1112 milliárd forint értékben vásároltak a Spar boltjaiban, ami 4,8 százalékos emelkedés – ez az inflációt leszámítva is is 2 százalék környéki mennyiségi növekedést jelent.
A Sparnál havonta 1,5 milliárd forint esik ki az árrés új szabályai miatt
– mondta Heiszler Gabriella a HVG-nek. Azt is elmondta, hogy amennyiben a tavasz végéig nem vezetik ki a korlátozásokat, új stratégiához kell nyúlniuk. “Megpróbálunk minden helyzetben fair partnerként viselkedni a kormányzattal, a célt értjük, hogy az infláció csökkenjen, ezért nem más termékekre terhelünk rá árakat, hanem más stratégiát választunk”.
Ez fog történni, ha nem vezetik ki az árrésstoppot
Első lépésben a beszállítókkal kezdtek el tárgyalni arról, hogy ők tudnának-e szerepet vállalni az árak csökkentésében. “1600 beszállítóval dolgozunk, van, akitől teljes ágazati elutasítást kaptunk, van, aki tud, van, aki nem tud” – mondta erről Heiszler. Emellett a beruházásokon is spórolnak: egy nagy logisztikai beruházást már elhalasztottak 2025-ről 2026-ra, a boltok beruházásaihoz azonban még nem nyúltak hozzá.

A marketing-döntéseket illetően kérdésessé vált, hogy a hirdetésekre és szórólapokra mennyit tudnak költeni, amennyiben marad az árrésstop. Nem tervezik a dolgozók elküldését, azonban “kemény kérdés”, hogy a saját akaratukból távozókat (felmondó, illetve nyugdíjba menő munkatársakat) hogy pótolják. Ezesetben
elképzelhető módja a költségcsökkentésnek, hogy a távozó munkatársak helyett nem vesznek fel újakat.
Ezt vásárolják a Sparban
Az árréssapka egyelőre nem változtatta meg érdemben a fogyasztói szokásokat, ugyanakkor a vásárlók nagyon akcióérzékenyek – magyarázta Heiszler. A Spar saját márkás termékei adják a forgalom harmadát: ezeket a magas infláció idején kezdték el nagyobb számban vásárolni, 2024-ben az előző évhez képest csak minimálisan nőtt már tovább a forgalom. De az is jól példázza a magyarok anyagi helyzetét, hogy idén azért várnak a tavalyinál nagyobb húsvéti forgalmat, mert tavaly március 30-31-én volt húsvét, amikorra a legtöbb pénzüket sokan elköltötték, idén viszont
egy héttel a fizetésnap után fognak az ünnepre bevásárolni.
Heiszler Gabriella elmondta: az ő legjobb tudása szerint a cég külföldi tulajdonosai számára nincs tervben a cég magyarországi részének eladása.