Az egekbe szökhet egy alapzöldség ára hazánkban is, miután brutális jégeső pusztított a spanyoloknál
A DANA (Depresión Aislada en Niveles Altos) nevű hidegcsepp- jelenség nem csak Valenciában okozott gondot: Almería és Murcia környékén brutális jégeső pusztította el az üvegházak nagy részét. A vihar következtében több ezer hektárnyi paprika- és paradicsomültetvény semmisült meg. A spanyol jég hatását nem egy-két héten belül érezzük majd meg, hiszen most még bőven van az előző szüretekből is zöldség a boltok polcain, de néhány hónap múlva jelentős áremelkedéssel kell majd szembenéznünk.
A tripszfertőzés sem kímélte a paprikát
El Ejido körzetében ökölnyi jégdarabok rongálták meg az üvegházakat, a pusztítás több mint 4000 hektárnyi hajtatóterületet érint. A helyi mezőgazdasági termelők, köztük az Ejidomar szövetkezet elnöke, José Antonio Baños elmondása szerint a jégverés miatt
az idei paprikaállomány akár 20%-a is kieshet,
ami súlyosbítja az egyébként is jelentős veszteségeket, hiszen a területet már korábban tripszfertőzés is sújtotta – adta hírül a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács.
Hosszú idő lesz, amíg helyreáll a rend
A vihar nem csak a növényállományban, hanem a városokban is jelentős károkat okozott: jég rongált meg autókat, és a fóliasátrakban szétszakította a védőfóliát.
Az azonnali helyreállításhoz nincs elegendő munkaerő, hiszen a szezon kellős közepén járnak. Baños szerint sok termelőnek egyidejűleg kellene újjáépítenie a fóliasátrakat és pótolnia a kiesett állományt, ami hatalmas kihívás.
Az európai zöldségek javarésze télen külföldről érkezik: főleg import marokkói, spanyol, olasz áru.
A kialakult helyzet miatt várhatóan emelkedni fognak a paprika- és egyéb zöldségárak az európai piacon is, mivel a kieső termés miatt egyre nagyobb verseny alakul ki az ellátási láncban. A kár karcolja az 5000 hektárt, főleg a paprikatermesztők kerültek bajba. A helyzet hatását várhatóan a téli szezonban érzékeljük majd a magyar és európai zöldségpiacon, mivel a csökkent terméshozam az árak drasztikus növekedéséhez vezethet.
„Az üvegházak intenzív termelési módszerei miatt az ilyen jellegű jégkárok hatása sokkal erősebben érződik itt, mint a szabadföldi termelésben” – emelte ki Molnár László, a Kiderül.hu meteorológusa. Az intenzív termelés lehetővé teszi, hogy egyetlen hektáron több tíz tonna termést is begyűjtsenek, így a jégeső nagyon sok gondot okozott.
A koncentrált termelésnek hála akár 3 méter magasságra is felfuttatják a zöldségeket, így egy hektáron több tíz tonnányi zöldséget szüretelhettek volna.
Ritkán látni ekkora rombolást
„Az ehhez hasonló erőteljes, több kilométeres sávban átvonuló jégeső nem fordul elő gyakran. A DANA tulajdonképpen egy hideg légörvény, ami elérve a Földközi-tenger vidékét, intenzív, özönvízszerű zivatarokat hozott létre. Az éghajlatváltozásnak köszönhetően ezek a jelenségek gyakoribbak és hevesebbek lettek” – mondta Molnár László. A DANA most az Ibériai-félsziget fölött tombolta ki magát. Nálunk is előfordulnak hasonló hideg légörvények, de a Földközi-tenger jelenléte a nagy mennyiségben rendelkezésre álló víz miatt ott brutálisabb zivatarokat generál.
Nemsokára indul a licit
Az üvegházi károk miatt keletkezett terméskiesés hatásai hamarosan Magyarországon is érzékelhetőek lesznek. Ahogy a téli hónapokban az európai piac készletei csökkennek, az árak tovább fognak növekedni. Ez az áremelkedés lassan begyűrűzik, amikor a különböző országok elkezdenek egymásra licitálni a hiányzó termésért. A paprika jelenlegi importárai máris magasak: Spanyolországból származó friss paprikáért körülbelül 3-6 eurót (kb. 1000-1900 forintot) kérnek kilogrammonként, és ezek az árak várhatóan még emelkedni fognak a téli szezonban.
A datolyaszilva is érintett lehet
A DANA hatásai egyébként nem csak az üvegházakra korlátozódtak. Az esőzés Valenciában is pusztított, ami nem csak a paprikát, hanem más zöldségeket és gyümölcsöket, például a datolyaszilvát is károsította.
A klímaváltozás rátesz egy lapáttal
„Ezek az extrém időjárási jelenségek a klímaváltozásnak hála megszaporodtak az utóbbi időben: elég csak a tavalyi líbiai katasztrófára gondolni, ahol a víztározók átszakadása 20 ezer emberéletet követelt” – mondta a meteorológus. A melegebb tengerfelszíni hőmérséklet, amely idén rekordot döntött, növeli a zivatarok nedvességtartalmát, ami súlyosabb esőzésekhez és jégverésekhez vezet.
Félő, hogy a paprika és más üvegházi zöldségek árának emelkedése csak a kezdete lehet a klímaváltozás és az aszály hosszú távú hatásainak.
Az aszály is nehezítő körülmény
Molnár László szerint a dél-európai országok mezőgazdasága az aszály következményeit is megsínyli, hiszen ez fokozza a növények érzékenységét a betegségekkel szemben, ami tovább csökkenti a termésmennyiséget. Az elmúlt évek egyik legdrámaibb áremelkedésével éppen a narancslé “büszkélkedhet”, ennek költsége az aszály következtében rekordmagasságokba szökött.