Itt az egyszerű trükk, amivel megtudhatod, hogy spam hívással zargatnak-e
Manapság egyre többet mobilozunk: Spanyolországban például több aktív mobiltelefon van, mint ahány állampolgár – írja a spanyol Super Deporte. A reklámcélú spam-hívások nagyon idegesítőek tudnak lenni, és persze mindig a legrosszabbkor érkezik az ilyen hívás. Most új spam terjed, amivel pénzt akarnak kiszedni az áldozatokból, állást ajánló hívásnak álcázva.

Nagyobb veszélyt is rejthetnek a hívások
Az utóbbi időben Magyarországon is egyre gyakoribbak a telefonos és sms-es csalások, amelyek célja, hogy gyanútlan áldozatoktól adatokat vagy pénzt csaljanak ki – és sajnos a módszerek egyre kifinomultabbak.
Korábban mi is beszámoltunk azokról a furcsa hívásokról, amelyekben kínai géphang próbálta rávenni a hívott felet, hogy nyomjon meg egy gombot, miközben a háttérben a csalók akár a telefonszámunkat is képesek voltak lemásolni. A hívószám-hamisítás jelensége is egyre gyakoribb: ilyenkor a csalók olyan számot jelenítenek meg a hívott fél kijelzőjén, mintha egy bank vagy hivatal keresné őt, hogy még hitelesebbnek tűnjenek.
Most pedig újabb trükkel próbálkoznak a hazai csalók – ezúttal SMS-ben. A Magyar Telekom ügyfelei olyan üzeneteket kaptak, amelyek hamis linkre irányítják őket, állítólag azért, hogy lejáró pontjaikat beválthassák. A link azonban egy adathalász oldalra visz, ahol a belépési, sőt a banki adataikat is ellophatják. Ezek a csalások komoly veszélyt jelentenek, ezért különösen fontos, hogy mindig legyünk óvatosak: ne kattintsunk gyanús linkekre, és ismeretlen számokról érkező hívások esetén is legyünk résen – különösen akkor, ha a hívás sürgető vagy hivatalosnak tűnik.
Sose adjuk ki a személyes adatainkat
A legfontosabb szabály: semmilyen személyes vagy banki adatot ne adjunk meg egy ismeretlen hívás során! Először mindig győződjünk meg arról, hogy valóban egy hivatalos cég munkatársával beszélünk. Utána pedig jöhet egy egyszerű trükk, amivel könnyen kideríthetjük, ki is hívott minket.
Több megoldás is van a spam hívások szűrésére
Az egyik opció egy ingyenesen letölthető applikáció, a Truecaller, ami segít azonosítani a hívót – így jó eséllyel előre tudni fogjuk, ki van a vonal másik végén. A másik, még egyszerűbb módszer, ha a Google szolgáltatásait használjuk: az okostelefonon aktiválva ezeket, figyelmeztetést kapunk, ha spam hívásról van szó. A Google például a Térkép alkalmazás adatait is felhasználja, hogy összevesse a beérkező hívásokat a regisztrált adatbázisokkal – így tud figyelmeztetni arra, ha valószínűleg egy kéretlen, reklámcélú vagy akár csaló hívásról van szó.