Hamarosan itt az év legnagyobb keresztény ünnepe, és a böjt véget értével nem is hiányozhat a terített asztalról a sonka, amit vásárlás előtt többféleképpen érdemes átvizsgálni – írja az Eteltcsakokosan.hu.
Már ránézésre is érdemes megvizsgálnunk a sonkát, hogy az állaga ne legyen túl kemény vagy beszáradt, és a termék ne legyen nyomás nélkül levet engedő.
A címke nagyon sok mindent elárul
A terméken elhelyezett címke ennél lényegesebben több információt is tartalmazhat. Vagyis, hogy mely állatból készült (kivéve sertésnél), milyen módon lett előkészítve (darabolt, kötözött), miként hőkezelték (nyers, főtt), a pácolás és / vagy a füstölés módja, a termék nyersen és / vagy hőkezelve (sütve, főve) fogyasztandó.
Továbbá a vásárlás helyén fontos ellenőrizni a címkén a lejárat napját is.
A levet engedő sonka leggyakrabban a pácolás rossz minőségét jelzi (pl.: páclé túlzott befecskendezése), de utalhat a hús nem megfelelő minőségére vagy éppen valamilyen romlási folyamatra is.
Fontos, hogy minden esetben kerüljük az alkalmi árusokat, mindig legális, megbízható helyen vásároljunk. A lényegesen alacsonyabb árnál figyeljük azokat a jegyeket, melyek miatt csökkenhet a termék minősége.
A csomagolatlan, lédig termékeknél is fontos a címke
A sérült csomagolású terméket ne vásároljunk, ilyen esetben célszerű a forgalmazó figyelmét felhívni, aki leselejtezi a terméket.
Csomagolatlan, lédig termékek vásárlásánál a fogyasztónak a csomagolt termékek címkéjén látható adatokhoz ugyanúgy hozzá tud jutni, mivel a forgalmazónak rendelkeznie kell a termék paramétereit tartalmazó dokumentummal, ami alapján a vásárlót kérésre tájékoztatni tudja.
Élelmiszerbiztonsági szabálytalanságot esetén, kérjük, tegyen bejelentést a Nébih ingyenesen hívható zöld számán (06-80/263-244)!