A koronavírus-járvány okozta keresletcsökkenés mellett fagykár, aszály, afrikai sertéspestis és madárinfluenza is sújtja a hazai gazdákat. A húsárak a jelek szerint túl vannak a csúcson, jelentős visszaesés jöhet a boltokban – írja a Népszava.
A magyar agráriumban is érezteti hatását a koronavírus-járvány okozta gazdasági visszaesés, ugyanis az idegenforgalom és a vendéglátás visszaesésével jelentős többlet maradt a készletekben, mind baromfi-, mind sertéshúsból.
A sertéshús esetében március eleje óta 25-30 százalékkal csökkentek az árak. Ebben szerepet játszott egyebek mellett az is, hogy hasonló okok miatt az uniós versenytársaknál is jelentős készletek halmozódtak föl, s mindenki igyekszik megszabadulni a fölöslegtől. Így a magyar piacokra is olcsó sertéshús érkezik – nyilatkozta a lapnak Menczel Lászlóné, a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VHT) titkára.
Olcsóbb a baromfi, de nem nő a kereslet
A baromfiágazatot a koronavírus-járvány mellett a H5N8-as madárinfluenza járvány is sújtja. Ugyanakkor az idegenforgalom, a vendéglátás és a közétkeztetés ideiglenes leállása miatt az ágazat forgalma mintegy 25 százalékkal esett vissza, ami egy relatív túltermelést okozott – vázolta fel az aktuális helyzetet a Népszavának Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács (BTT) elnöke.
Tetézi a bajt, hogy bár a csirkehús ára nagyjából 20 százalékot zuhant, ez sem gerjesztett nagyobb keresletet. Az unióban jelenleg 500 ezer tonna fagyasztott baromfihúskészlet halmozódott fel és tovább nő. Magyarországon is ezek a tendenciák érvényesültek, s 25 ezer tonna fagyasztott készlet nyomja a piacot. Mindezek 15 százalékos termelés csökkenést okozhatnak. Eközben jelentős brazil, thaiföldi, ukrán import keseríti tovább az uniós és a magyar termelők életét – olvasható a Népszavában.