A tavalyi évben komoly gondokat okoztak a gyümölcstermesztésben az időjárási viszontagságok, a munkaerőhiány, illetve az elöregedő ültetvények. 2021-ben ilyentájt pecsételődött meg a gyümölcstermés sorsa, a tavaszi fagyok ugyanis jókora károkat okoztak. Hogy mire számíthatunk idén, arról a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnökét, dr. Apáti Ferencet kérdezte az Agroinform.
Sok múlik a következő heteken
A szakember a portál megkeresésére elmondta: idén február 5-10. körül kezdődött meg a felmelegedés, és innentől kezdve a legtöbb gyümölcsfajra, de a csonthéjasokra biztosan (szilva, kajszi, őszibarack, cseresznye) hatással lesz a következő hetek időjárása. Ha a napi átlaghőmérséklet 5 és 10 fok között marad, akkor lassan halad a vegetáció, ha az átlagok magasabbra kúsznak, és 20 fok körüli hőmérsékleti maximumok is kialakulnak, akkor rohamosabb ütemben fejlődnek a gyümölcsfák, a kajszi akár egy hónap múlva virágozhat is. Persze ha hűvösebbre, nulla fok körülire fordulna az idő, az megakasztaná a fák fejlődését.
Az elmúlt százhúsz év egyik legszárazabb éve áll mögöttünk, így jelenleg a szárazság is hatalmas gondot okoz, ugyanis elmaradt a talajok téli, nedvességgel való feltöltődése. Az ország délnyugati és északkeleti sarkait kivéve 50-90 mm nedvesség hiányzik a felső egy méteres talajrétegből, ami esetleges tavaszi vagy nyári aszályok előfordulásakor jelentősen felerősítheti azok kártékony hatását.