Ó a vasalás. Halogatjuk, halogatjuk, mígnem akkora torony keletkezik a szoba közepén, hogy nincs más választásunk, elő kell venni a deszkát és uccu neki.
Persze van az az eset is, amikor tudomást sem veszünk a gyűrődésekről és az idejét sem tudjuk, hogy mikor láttunk utoljára vasalót. Bármennyire kellemetlen tevékenység is a vasalás, higgyük el: az összeszedett megjelenés egyik alappillére a gyűrődésmentes ruházat.
Szerencsére léteznek azok az anyagok, amelyek egyáltalán nem igénylik a vasalást. És vannak azok az anyagok, amiknél hiába vigyázunk a teregetésnél, a száradást követően úgy néznek ki, mintha a kutya szájából ráncigáltuk volna ki őket. Vegyük sorra ezeket a kényes matériákat, és hogy mire érdemes figyelni vasalásukkor.
1. Pamut
A pamut az egyik legkellemesebb viselet és az egyik legtermészetesebb szál. Rendkívül ellenálló, jól bírja a mosással járó viszontagságokat, viszont nem túl rugalmas, ezért nagyon is könnyedén gyűrődik. Érdemes a legmagasabb hőfokon és gőzzel vasalni.
Az idei trend továbbra is követi habos-babos, fodrokkal teli darabokat, így ha tehetjük, szerezzünk be egy gőzölős vasalót, amivel vállfán egyszerű az anyag-túlburjánzások simítása. Egy ilyen klasszikus, romantikus darabot idén ajánlott lazább darabokkal párosítani. Hordjuk farmerral, platform bakanccsal és fűszerezzük meg egy szokatlan kiegészítővel, például egy övtáskával.
- 1IngZara
- 2FülbevalóMassimo Dutti
- 3FarmerH&M
- 4Monschino ővtáskaAnswear
- 5BakancsUterqüe
2. Lenvászon
A lenvászon, ha valódi darab, az egyik legnehezebben kezelhető anyag vasalás tekintetében. Minden esetben vasaljuk kifordítva, mert ha nem figyelünk a szálak irányára, a lenvászon nagyon könnyen kifényesedhet. A pamuthoz hasonlóan meglehetősen rugalmatlan anyag, így a lenvászon is nagyon hamar gyűrődik. Itt is használjuk a vasalónk legmagasabb hőfokát, és ha tehetjük gőzöljünk is közben.
A lenvászon anyagokat nagyon jól szellőző tulajdonságuk miatt a legtöbben nyáron viselik, és egy ilyen színű bermudában az idén nem nyúlhatunk mellé. Viseljük hasonló tónusú, elegáns darabokkal.
- 1BermudaNanushka
- 2FülbevalóMassimo Dutti
- 3IngUterqüe
- 4TáskaEcipo.hu
- 5SzandálZara
3. Puplin
A puplin kissé bordázott, a pamutnál jóval kötöttebb és fényesebb szövet, így erősen vasalás igényes. Mivel a puplin készülhet természetes és szintetikus anyagokból is, mindig ügyeljünk a hőfokozatra. A természetesebb anyagoknál, mint a pamut, vagy a len mehet a magas hőfok, és a gőz, a viszkózból, poliészterből készült változatoknál használjuk a legalacsonyabb hőmérsékletet. Egy világoskék puplin ing a legtöbb helyzetben jól megállja a helyét. Legyen szó munkahelyi környezetről, vagy egy délutáni sétáról a városban. Utóbbi esetekre hordjuk egy laza farmerral, és igyekezzünk olyan színekkel párosítani, amik előcsalogatják a tavaszt.
- 1IngUterqüe
- 2NadrágZara
- 3NapszemüvegCeline
- 4TáskaCOS
- 5CsizmaMassimo Dutti
4. Selyem
A selyem az egyik legcsodálatosabb természetes szálunk. Kellemes tapintása, különleges fénye minden esetben luxus élményt közvetít, és különleges bánásmódot is igényel vasalás tekintetében is. A selyemszálak nagyon érzékenyek a hőre, így mindenképpen kifordítva, enyhén vizes állapotban vasaljuk nagyon gyenge hőfokon.
Egy selyem blúzt bármivel felvehetünk, mindig rendkívüli összhatást érhetünk el. A selyem fénye semmivel sem hasonlítható össze. Ha igazán kifinomultak szeretnénk lenni, viseljük szövet nadrággal, és vegyünk hozzá olyan egyszerű, de különleges darabokat, amik nem nyomják el ennek a darabnak a pompás mivoltát.
- 1IngMassimo Dutti
- 2TáskaUterqüe
- 3NadrágZara
- 4FülbevalóCOS
- 5CsizmaNanushka
5. Szintetikus anyagok
Elérkeztünk azokhoz az anyagokhoz, melyek a textíliák közül a legjobban bírják a gyűrődést. Nem kopnak, strapabíróak, és a legtöbb esetben a mosást követően jól kirúgják magukat, így sok vasalást nem igényelnek. A legtöbb esetben elegendő, ha kézzel kisimítjuk a gyűrődéseket. Ha mégis úgy látjuk, hogy vasalni kéne, a lehető legalacsonyabb hőfokon tegyük, ugyanis a szintetikus szálak könnyen megolvadnak, összezsugorodnak. A poliészter anyagok, bevarrások, rendkívül divatosak az idei szezonban is.
Egy ilyen száz százalékban mű-anyag darabot párosíthatjuk természetes anyagokkal is, például egy farmerral, de erősíthetjük ezt a plasztik benyomást egy műbőr nadrággal. A választás a miénk, hogy milyen hatást szeretnénk elérni.
Ha még vasalóvásárlás előtt állunk, vagy lecserélnénk a mostani berendezést, érdemes egy időtálló gépezetben gondolkodni.
A Philips PerfectCare Elite Plus intelligens gőzállomása tökéletes választás lehet, ha szeretnénk kíméletesen bánni kedvenc ruhadarabjainkkal. Pamuthoz, farmerhoz, selyemhez egyetlen optimális beállítással használhatod, nem szükséges állítgatni a hőmérsékletet.
Fontos még megemlítenünk, hogy e gép nem hagyja a véletlenre az esetleges égési baleseteket, vagyis akár rajta is hagyhatod a kezelendő ruhán a vasalót, nem égeti ki az anyagot az automatikusan szabályozott hőkibocsátásnak köszönhetően: ha nem mozgatod, egyszerűen leáll a gőzkibocsájtás.
A PerfectCare Elite Plus mindezek mellett azért is szuper, mert függőlegesen is használható.
Nálunk szerelem első látásra ez a kis kompakt gőzállomás.