Az eladók negyede eltűnt a ruhás boltokból, amiben hatalmas szerepe volt a korábbi két boltzárnak, a kényszerű korlátozásoknak és persze a vásárlási szokások változásának. A ruházati piacnak ezek a tényezők betettek: a ruhás vásárlások eddig ötödével zuhantak, ezen belül a szakboltoké 34%-kal – írja a Blokkk.com.
A 2019-es évben a bolti dolgozók összlétszáma 152 ezer fő volt, majd a járvány első éve alatt, 2020-ban 145 ezer főre fogyatkoztak, mígnem 2021 augusztusában 148 ezer főt jelzett a statisztika mutatója.
A boltos piac közben visszatornázta magát a járvány előtt szintre – de csak nagyjából. Az iparcikkes boltok, közöttük a ruhások bukóban vannak még mindig. A ruhás, cipős boltok, turkálók eladóinak negyede hiányzik a járvány előtti létszámból, és az üzletek száma is csökken. Egy évtizede még 20 ezer környékén volt a ruházati üzletek száma, ami 2020-ban 14 ezer alá csúszott. Cipőboltból két és fél ezret mutat a statisztika, ez egy ezressel volt több bő évtizede, és a turkálókból is több volt korábban.
A járvány óta nem nagyon költünk ruhákra
Ruhára, cipőre 971 milliárdot költöttünk a járvány előtt, még 2019-ben, turkálókban 35 milliárdot. A járvány első hullámai 2020-ban ebből nagyot faragtak: előbbiből 826 milliárd maradt meg, utóbbiból 27 milliárd. A vásárlások értékének visszaesése 2021-ben is folytatódott. A teljes ruhás piac ötöde veszett el eddig a járvány előtti éves mérlegből, de a szakboltoknál több, 34% a mínusz. Hogy mit hoz az ünnepi időszak, az kérdéses. Valószínűleg vásárolnak az emberek ruhát, de honnan, azt még nem tudni. Egyesek talán a nagy akciókat hirdető, határközeli osztrák outletekben, míg mások a webáruházakban szerzik be, ami kell, és van, aki már rászokott arra, hogy nem szakboltban vesz ruhát.