A koronavírus miatt kialakult helyzet a rizs termesztésére is rányomta a bélyegét.
A COVID-19 tombolásának idején rengetegen bevásároltak többek közt rizsből attól tartva, hogy élelmiszerhiány lesz, miközben a világ másik felén, Ázsiában egyre nehezebben elérhető árucikké vált. Ennek az oka, hogy sok gazdálkodó és kereskedő a járvány miatt kénytelen volt felhagyni a termeléssel, eladással. A túlzott kereslet a rizs iránt az árak hirtelen emelkedését okozta, és időközben több ország is felfüggesztette exportját – írja a Magyar Mezőgazdaság.
Kínában az élelmiszerárak 21,9 százalékkal emelkedtek, az ország felfüggesztette a rizs exportját az árak emelkedése és a tavaszi vetések alacsony volumene miatt.
Az elmúlt 6 év rekordját döntötte meg a thaiföldi és az amerikai rizs ára, Vietnamban pedig a 16 havi átlagot múlt felül. Thaiföldön az export rizs árát 470-495 dollárról, 480-505 dollárra emelték tonnánként, 2013. augusztusa óta nem volt ilyen magas, míg Vietnamban jelenleg 410 dollárért vesztegetik tonnáját.
Bangkok rizskereskedői szerint a rizs ára a jövőben is emelkedni fog, mivel az országok megpróbálják feltölteni a rizstartalékaikat, ez a tendencia pedig alsó hangon az év közepéig fennmarad. Mivel az ázsiai országoknak és az USA lakosságának is szüksége van rizsre, így várható, hogy ezekből az országokból nem történik export.