Óriási összeg ment el rezsicsökkentésre csak januárban
Az utóbbi négy évvel ellentétben hiánnyal zárta a januárt a központi költségvetés – számolt be róla a Világgazdaság. Már teljesen világos, hogy a rezsicsökkentés átlagfogyasztásig való fenntartása és a kamatkiadások erősen megterhelik a büdzsét.
Csak az év első hónapjában 173 milliárd forintnyi összeg ment el a rezsivédelemre – derült ki a központi költségvetés nyilvánossá tett adataiból, amelyeket a Magyar Államkincstár publikált. Kiemelendő a kamatkiadások 192,7 milliárd forintos teljesülése, szemben a tavalyi 44 milliárd forinttal.
HVG: Nemzeti dohányboltok példájára jöhetnek a nemzeti tüzép telepek
Jónéhány európai uniós alapelvnek, valamint az alaptörvénynek is ellentmondana a Magyar építészetről szóló törvény javaslata, amelyet a HVG ismertetett pénteken.
A tervezetről társadalmi vitát egyelőre még nem kezdeményeztek. A laphoz került anyag szerint regisztrációs kötelezettséget írnának elő „az építőanyag behozatal és kivitel vonatkozásában, az export vonatkozásában az állam vételi és elővásárlási jogának meghatározása mellett”.
A piaci ár alatt felvásárolt készleteket a tervezet szerint állami tulajdonú Nemzeti Építőanyag Kereskedésekben árulnák, ahol a magánszemélyek, vagy a babaváró támogatást és CSOK-ot felvett családok, valamint az épületenergetikai korszerűsítési beruházásokat elvégző magánszemélyek és a hátrányos helyzetűek áfa-mentesen juthatnának hozzá az építőanyagokhoz.
Olyan kevés volt a hazai burgonya, hogy a szükséglet harmadát importból kellett fedezni
Magyarországon mindössze 144 ezer tonna étkezési burgonyát takarítottak be 2022-ben, miközben az éves fogyasztás évente meghaladja a 200 ezer tonnát, a szükséglet harmadát jelenleg behozatal fedezi – közölte az MTI-vel az Országos Burgonya Szövetség és Terméktanács.
A belföldi készletek korábban általában március-áprilisig kitartottak, de idén már január közepére alig maradt. Az aszály a minőségnek sem tett jót, a száraz talajban a krumpli nem tudott egyenletesen fejlődni, Európa más országaiban is formátlanabb, foltosabb lett, mint korábban – jelezte az Országos Burgonya Szövetség és Terméktanács.
Kiderült, mi lesz az extraprofitadóval
Az energiaszektor, a bankok, a kereskedelmi multinacionális cégek és a gyógyszeripari cégek a magas energiaárak nyertesei, ezért nekik továbbra is lényegesen nagyobb mértékben kell hozzájárulni a költségvetéshez, így az extraprofitadót nekik az idén még meg kell fizetni – mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szombaton Budapesten, a Kormányinfón.
A tárcavezető kifejtette: a kormány készen áll arra, hogy tárgyaljon az érintett nagy cégekkel a befizetés módjáról, de a tavaly befizetett adó mértékének megfelelő összeget továbbra is a költségvetésnek be kell hajtania.
Kitért rá: a legfrissebb foglalkoztatási adatok szerint ma Magyarországon 46 ezerrel többen dolgoznak, mint egy évvel ezelőtt. A magyar gazdaság erejét mutatja, hogy miközben energiaáremelkedés volt az elmúlt évben – ami a gazdaság működésében is nehézségeket okozott -, 46 ezerrel többen dolgoznak, mint egy éve – mondta Gulyás Gergely.
A végén pörgött fel a legjobban az otthonfelújítási program
A tavaly év végén zárult otthonfelújítási program utolsó hónapjában több mint 100 ezer új igénylést nyújtottak be a családok, másfélszer annyit, mint a program teljes első évében, a kérelmek jelentős részével már végeztek – közölte a Magyar Államkicstár pénteken az MTI-vel.
A közlemény szerint annak érdekében, hogy az igénylők minél előbb megkapják a támogatást, a Magyar Államkincstár megnövelt létszámmal és munkaidővel dolgozza fel az ügyeket és folyamatosak a kifizetések. A kincstár folyamatosan tartja a kapcsolatot az ügyfelekkel, pozitív támogatói döntés esetén pedig az okirat kiállítását követő 5 napon belül minden arra jogosult igénylő megkapja a támogatást – tették hozzá.
Május 15-ig még pályázhatnak a társasházak a vissza nem térítendő támogatásra
A rezsiköltségek elszállásával a korábbinál is szükségesebbé lett a társasházak korszerűsítése, de az építőanyagok és munkaerőköltségek emelkedésével a lakóközösségeknek is egyre megterhelőbb problémát jelent a beruházások megfelelő pénzügyi hátterének megteremtése. Az OTP Business idén 15. alkalommal meghirdetett Társasházi Pályázat keretében 30 millió forint társasház vissza nem térítendő támogatás érkezik a lakóközösségekhez.
Kiderült mennyivel drágább szinglinek lenni
Bizonyított, hogy egyedül élni bizony felárat jelent, viszont a Bloomberg szerint 860 fonttal kerül többe az egyedülállók létfenntartása az Egyesült Királyságban.
Az adatokat összeállító Hargreaves Lansdown vezető pénzügyi elemzője szerint két embernek például nem feltétlenül van szüksége tágasabb helyre, mint egynek, mivel nekik is elég egy fürdőszoba, egy konyha, illetve párok esetén közös hálószoba – írja a Napi.hu.
A költségek egyedülálló szülőként lehetnek igazán megterhelőek, hiszen akkor olyan lakásra van szükség, ahol külön gyerekszoba is van. Ráadásul az adórendszer is keményebben bánik az egyedülállókkal, mivel egyes juttatásokat a háztartás, nem pedig az egyéni jövedelem alapján ítélik meg.
Árkorlátozás jön az üzemanyagok terén Franciaországban
“A TotalEnergies valamennyi töltőállomásán 2023-ban a dízel és a benzin nem lesz drágább 1,99 eurónál” – mondta a cégvezér, Patrick Pouyanné, akit Emmanuel Macron államfő nyilvánosan szólított fel arra, hogy “tegyen gesztust” a fogyasztók felé, miután rekordnyereséggel zárta a tavalyi évet az energiavállalat – írja a Tisztajovo.hu.
Az árkorlátozás a következő termékekre lesz érvényes: Diesel Premier B7, Diesel Premier B10, SP95-E10, SP95-E5 és Superethanol E85. Nem vonatkozik viszont az Excellium dízel és az ólommentes 98-as termékekre.