Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a szerdai kormányinfón bejelentette, hogy a kormány energia-veszélyhelyzetet hirdetett és hét pontból álló intézkedési tervet fogadott el, ennek részeként augusztus 1-jétől csak a lakossági átlagfogyasztás mértékéig biztosítja a rezsicsökkentéssel limitált gáz- és áramárat.
A határok a következők lesznek:
- elektromos áram esetében 210 kWh per hó, azaz éves szinten 2523 kWh,
- földgáz esetében 144 köbméter per hó, azaz 1729 köbméter éves szinten.
Németh Szilárd, a rezsicsökkentés fenntartásáért felelős kormánybiztos a tájékoztatón elmondta, a kormánynak az volt a fő célja az energia-veszélyhelyzet elrendelésével, hogy továbbra is fenn tudja tartani a rezsicsökkentést és télen is legyen energiája az országnak.
Ennek egyik eszköze a rezsivédelmi alap, a másik a most ismertetett döntés, amely szerint “egyszerűen nem fér bele” a “háborús energiaválságba”, hogy mindenki korlátlanul használja a csökkentett árú gázt és villanyáramot – mondta.
Egy átlagfogyasztó, “rezsivédetten”, 7750 forintot fizet havonta a villanyért. Ha nem lenne rezsicsökkentés, ez 50 833 forint lenne. Jelenleg egy átlagfogyasztó 15 833 forintot fizet havonta a gázért, rezsicsökkentés nélkül ez 131 441 forint lenne
– tette hozzá a politikus.
Németh Szilárd azt mondta, a spórolás így havonta 158 691 forint, évente 1,9 millió forint; ennyi pénz marad továbbra is az embereknél.
Elmondta, hogy a rezsicsökkentés fogyasztási helyhez kötött, villany esetében 5,6 millió, gáz esetében 3,5 millió fogyasztót érint.
A nagycsaládosok továbbra is kedvezményesen kapják a gázt. Jelenleg is van kedvezményes fogyasztási limitjük, ami megmarad a jövőben. Egy háromgyerekes család ezentúl évente nem 1729 köbméterig, hanem 2329 köbméterig veheti igénybe a kedvezményt. Minden további gyerek után 300 köbméterrel emelkedik a limit. A villamos áramnál ilyen kedvezmény nincs – mondta.
A Pénzcentrum is megnézte, hogy nagyjából mekkora a különbség a hazai, rezsicsökkentetett árak, illetve a piaci energiatarifák között. A számolgatáshoz a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal rendszeresen közölt lakossági rezsiár-vizsgálatát használták, amely az európai nagyvárosok árait hasonlítja össze. Jelenleg a májusi vizsgálat eredményei érhetőek el.
Ameddig májusban Budapesten 10,17 eurócent volt egy kWh áram, nagyjából 41 forint, addig például Prágában, ahol mindenki piaci áron kapja az áramot, egy átlag fogyasztó 40,14 centet, azaz kb. 164 forintot fizetett ugyanennyi villamosenergiáért, de Pozsonyban és Ljubljanában is kb. kétszeresét fizették.
Tehát, aki többet fogyaszt a havi 210 kWh-s áramkeretnél, az onnantól kezdve nagyjából 2-4-szeres áron juthat villamosenergiához
– a számítás szerint.
A földgáz esetében a MEKH nem köbméterben, hanem kWh-ban adta meg az árakat. Budapesten 2,75 eurócent, azaz kb. 12-13 forint volt kWh-nként. Ezzel szemben a cseheknél, ahol minden fogyasztó a piaci árakat fizeti, majdnem 15 eurócent, kb. 61 forint, tehát nagyjából ötszörös áron vették. Pozsonyban a májusi gázár 5,3 cent, azaz kb. 21 forint volt kWh-nként.
Vagyis a gáz esetében, aki túllépi a havi 144 köbméteres határt, az utána a rezsicsökkentett ár 2-5-szörösét fizetheti majd.
A részletszabályok ismerete nélkül fontos megjegyezni, hogy nem tudni egyelőre, mi lesz azokkal a háztartási fogyasztókkal, akik például kizárólag elektromos árammal oldják meg az energiaellátást. Ők nagy valószínűséggel bőven átlépik az áramra meghatározott felső határt.
Ezzel kapcsolatban Gulyás Gergely annyit mondott, hogy
“az áram és gáz között nincs kompenzáció, határok vannak, addig érvényes a rezsicsökentett ár”.
Ez alapján tehát lesznek olyan háztartások, akik úgyis többet fizetnek majd fogyasztásukért, hogy összesítve energiatakarékosabb az otthonuk, mint más háztartásoké.
Az átalány esete is kérdéses, erről sem volt szó a kormányinfón, a részletek a Magyar Közlönyben jelennek majd meg. Ugyan havi energialimitet állapítottak meg, viszont aki átalányt fizet, az az előző évi fogyasztás alapján kapja a csekket, majd a leolvasás után kaphat egy számlát a különbözetről, amit a magasabb piaci árral számolhatnak.
Mivel a fogyasztás télen a hűtés, nyáron a klíma miatt változhat, előre kiszámolni nehéz a havi összegeket, így előfordulhat, hogy egyik hónapban a limit alatt maradunk, a másikban pedig komolyabb összeget kell kifizetnünk.