Getty Images
Gyakorlatilag betiltja a 8K-s tévéket az Európai Unió – olvasható a Rakéta cikkében. Mint írják, a jövő márciusban életbe lépő új energiahatékonysági szabályozásnak jelenleg egyik 8K-s készülék sem felel meg. Hogy az új szabályozás valóban életbe lép-e márciusban a jelenlegi formájában, azt viszont egyelőre nem lehet tudni, ugyanis az energiacímkézésről szóló rendelet tartalmaz egy olyan kitételt is, ami alapján nem elképzelhetetlen, hogy az Európai Bizottság az utolsó pillanatban változtat az előírt határétékeken.
Az autósokon csattan az ostor
Jelentősen drágultak a téli gumik, van olyan szervíz, ahol akár 40 százalékkal is többe kerül, sőt a szerelés díja is jelentősen megnőtt – derül ki az ATV Híradó riportjából. A videóban elhangzik, egy közepes minőségű téli gumiszett felszerelve több mint 100 ezer forintba kerül. Ráadásul a gyenge forint és az energiaárak növekedése a szerviz díjakat is megemelte, 10-15 százalékkal többe kerül a gumi felszerelése is.
Mint a 2008-as válság idején
Az utolsó hajrának minősítette az Allianz tizenharmadik globális vagyonosodási jelentése a 2021-es évet. Elemzésük szerint ez lehetett az utolsó, amikor a monetáris politika részvénypiaci árfolyam-emelkedést indukált – írja az Azénpénzem.hu. A mostani folyamatokat a 2008-as nagy pénzügyi válság idején tapasztaltakhoz hasonlítják. Az idei évről azt állítják, hogy a háztartások elveszítik vagyonuk tizedét. A jelentésből kiderül, hogy az ukrajnai háború megakasztotta a gazdaság Covid19 válság utáni helyreállási folyamatát, és a feje tetejére állította a világot: elszabadult az infláció, energia- és élelmiszerhiány alakult ki, valamint monetáris szigorítások szorongatják a gazdaságokat és a piacokat.
Lakásépítési piac: zsugorodás elbocsátásokkal
Szeptember eleje óta csökken az építőipar rendelésállománya és egyes területeken megkezdődtek a létszámleépítések – írja a 24.hu. A szakmai szövetség az elkövetkező két évben a munkalehetőségek jelentős szűkülésére számít, elsősorban az állami beruházások visszavágása miatt. Eközben a lakásépítési piac a felére zsugorodhat, amennyiben a kormányzat nem avatkozik be. koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke szerint az is borítékolható, hogy ágazat jövedelmezősége már ebben az évben lényegesen csökkenni fog, elsősorban az energiaár-változások, a fuvarköltség, és a munkaerő-költségek növekedése miatt. Az idei átlagosan 23 százalékos építőanyagár-emelkedést pedig a vállalatok nem tudják majd a vevőkre áthárítani.
Gulyásék a pogácsán is spórolnak
Totális spórolási üzemmódra állítja a Miniszterelnökség a munkatársait – írja a 24.hu. Már nemcsak a fűtésen és az energiafelhasználáson takarékoskodnak, hanem az alkalmazottaknak is spórolni kell az informatikai eszközöktől kezdve a repi pogácsáig gyakorlatilag mindenen. A lap információi szerint a Gulyás Gergely vezette minisztériumban az év utolsó három hónapjára vezették be a drasztikus intézkedéseket: ebben az időszakban szóba sem jöhet a létszámbővítés, nem vehetnek fel új munkatársakat, sőt külsős szakértőkkel, tanácsadókkal sem lehet új szerződéseket kötni. Minden feladatot a meglévő belső erőforrásokkal kell megoldaniuk.
Napelemes pályázatok: végtelen történet
Mégsem indul el idén a lakossági napelemes pályázat második fordulója, amelyről csak az uniós támogatások felhasználásáról szóló hivatalos megállapodást követően születik majd döntés – ismertette a Technológiai és Ipari Minisztérium közleményét a 444.hu. Az indoklás szerint az első fordulóban nyertes pályázatokat teljes mértékben a magyar költségvetés kénytelen előfinanszírozni addig, amíg nincs meg a megállapodás a helyreállítási programról. Ebből finanszíroznák majd a lakossági napelemes és fűtés-korszerűsítési pályázatot (is).
Mindeközben a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség (MNNSZ) szakmai javaslatokat tett a napelemes rendszerek által termelt villamos energia hálózati betáplálását felfüggesztő korlátozás lazítására. A szövetség az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében hangsúlyozta, hogy a múlt heti kormányzati döntéssela lakossági napelemes beruházások gyakorlatilag értelmetlenné válnak, eközben a napelemes rendszerek bővülésének akadályozása nem segíti, hogy csökkenjen Magyarország jelentős villamosenergia-importja. Az MNNSZ felvette a kapcsolatot a szakminisztériummal, és kérvényezte, hogy azoknál a háztartási méretű, kis napelemes rendszereknél, ahol a hálózat és transzformátorkörzet műszakilag alkalmas a csatlakozásra, ott tegyenek kivételt, és ne tiltsák a visszatáplálást. Emellett javaslatot tettek arra, hogy azoknál a háztartási kiserőműveknél, ahol a visszatáplálás lehetőségét nem kéri az igénylő, gyorsított eljárás keretében engedélyezzék a napelemes rendszer telepítését.
Bezár – újranyit
Télre bezár az ország legnagyobb szállodája – írja a 24.hu a turizmus.com cikke laapján. A budapesti Danubius Hotel Hungariában november 1-jétől – előreláthatólag 2023. február 28-ig – üzemszünet lesz. A döntést az indokolja, hogy a 499 szobával rendelkező hotelt, amely a Rákóczi úton, a Keleti pályaudvarhoz közel található, a jelenlegi foglaltsági előrejelzések mellett nehezen lehet hatékonyan üzemeltetni a téli szezonban. A meglévő foglalásokkal rendelkező vendégek kiértesítését megkezdték, elhelyezésükről a Danubius Hotels más budapesti szállodáiban gondoskodnak.
Október elején bezárták a miskolci barlangfürdőt a rezsidíjak drágulása miatt. Hétfőn összeült a városvezetés valamint a helyi turisztikai szektor több képviselője és próbálnak megoldást találni a fürdő újranyitására. Lényegében mintegy 66 millió forintra lenne szükség, hogy továbbra is működhessen a fürdő – írja a boon.hu.