Az elmúlt két év történéseinek köszönhetően a rezsi, a számlák egészen más jelentőséggel bírnak az életünkben. A szomszédban és a Közel-Keleten zajló háborús konfliktus, az évtizedek óta nem látott, hazánkban Európa-bajnoknak számító infláció – mind meghatározzák a mindennapjainkat. De vajon mit tehetünk azért, hogy az ősz vége felé – és majd különösen a tél – beköszöntével ne kelljen csillagászati összegeket fizetnünk a különböző, teljesen hétköznapi szolgáltatásokért? Persze akadnak olyan trükkök, amikkel elérhetjük, hogy a hó végén kevesebbet kelljen fizetnünk, sok esetben az önkormányzatokhoz is fordulhatnak segítségért a rászorulók, de még így is rengetegen vannak azok, akik nem tudják mihez kezdjenek a hidegebb téli hónapokban. Épp emiatt most olyan, bárki által beszerezhető termékeket mutatunk, amikkel akár rövid-, akár hosszútávon, de faraghatunk valamennyit a rezsiszámlákból.
Minden, ami napelem
Bár a napelemek körül egyre több az egymásnak ellentmondó szabályozás, információ és intézkedés, az kétségtelen, hogy a megújuló energiaforrások egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek – és mostanra már nem is elsősorban a környezetszennyezés csökkentése miatt, hanem egyszerű anyagi megfontolásból. A lehetőségek azonban meglehetősen korlátozottak: míg a szélenergiát vagy a vízerőművek által termelt energiát nehéz egy háztartásban felhasználni, addig a napenergia bárki számára elérhető. Természetesen az, hogy egy egész háztartás energiaellátását napenergiával biztosítsuk költséges és bonyolult folyamat, de vannak olyan eszközök, amik nem kerülnek milliókba, mégis segíthetnek a spórolásban.
Ilyen például a Viking SP28W napelem panel, amit az apró, de összeadva mégis sokat fogyasztó,
telefon- vagy tablettöltők, power bankok, zseblámpák, okosórák, notebookok töltésére terveztek.
Az eszközön összesen három USB-port található, amivel a vásárlói vélemények alapján akár egyszerre feltölthetünk egy laptopot, egy tabletet és egy telefont egyaránt – a 28 wattos teljesítmény erre nagyjából egy óra alatt képes. Az eszköz ráadásul vízálló, így szabadtéren is használható, a monokristályos kialakítása miatt pedig borús időben is ugyanezt a teljesítményt hozza.
A VidaXL egy nagyon hasonló, hétköznapi használatra tervezett napelemével ugyanúgy spórolhatunk a rezsiszámlán – sőt, még jobban is, hiszen ez a termék már 80 wattos teljesítményre képes, így még gyorsabban tölthetjük az eszközeinket. Természetesen azonban az eszköz árán is meglátszik a nagyobb teljesítmény, közel százezer forintot kell érte fizetni – ami egyszerre nagy kiadásnak tűnhet, de szakemberek szerint gyakorlatilag nincs olyan szolár termék, ami ne hozná vissza a többszörösét a befektetett pénznek.
Szintén a Viking terméke ez a szolár, mozgásérzékelős, kültéri LED-lámpa, aminek még a felszerelésével sem kell bajlódni, miközben a nagyobb tereket is megfelelően bevilágítja. A lámpa természetesen nem fogyaszt áramot, de a napenergiát is csak akkor használja, amikor mozgást érzékel, így a vélemények alapján sosem hagyja cserben azokat, akik ezt használják.
Ha pedig szóba került a LED-világítás, nem mehetünk el szó nélkül az izzók kérdése mellett sem. Az elmúlt években gyakorlatilag mindenki, aki figyel az energiatakarékosságra és a környezetbarát életmódra lecserélte a hagyományos izzóit – egyrészt a LED strapabíróbb, egyszóval hosszabb az élettartalma. Másrészt pedig összehasonlíthatatlanul kevesebbet fogyaszt –
a Star-Light izzói például közel nyolcan százalékkal kevesebb energiát használnak, mint a hagyományos társaik.
Mivel az elmúlt években egyre népszerűbbé vált ez a megoldás, így már azt sem lehet mondani, hogy különösebben drágább megoldásról lenne szó – ma már egy LED-izzó sem kerül semmivel sem többe, mint bármilyen más izzó.
Aranyárban mért meleg
A tavalyi évben többször megjelent az a pánikszerű hír, miszerint „megfagyunk télen”, ami szerencsére nem vált valósággá és a várhatóan enyhe télmiatt idén sem fenyeget minket ez a veszély. Az viszont nem kérdés, hogy egy átlagos háztartásban most már nehezebben megfizethető a kellemes meleg fenntartása, főleg miután kivezették a hatósági áras tűzifa vásárlásának lehetőségét is. Tavaly több szakértő is azt a javaslatot tette, hogy csak bizonyos szobákat fűtsünk, csak a ház egyes részeiben kapcsoljuk be a meleget adó eszközöket és ezt az ötletet idén is érdemes lehet megfogadni.
Azok számára, akik így döntenek, tökéletes választás lehet a Klarstein Norderney konvektora. A két fűtési fokozattal és ezer wattos teljesítménnyel működő eszköz a termékleírás alapján
egy 20 négyzetméteres helységet tökéletesen képes felfűteni – a nemesacél fűtőtestnek köszönhetően ráadásul rendkívül gyorsan.
Emellett a konvektorba hőmérsékletérzékelőt építettek, így a fagydetektor például nem engedi, hogy 5 fok alá csökkenjen a hőmérséklet. Valamint azt is felismeri, hogy ha épp nyitva van a szobában az ablak, így automatikusan lekapcsol.
Az energiafelhasználás optimalizálása érdekében egy hétre beállítható, hogy mikor kapcsoljon be és ki, így garantálva, hogy nem fogyaszt feleslegesen.
A szakértők szerint egy háztartásban a fűtés biztosításához szükséges eszközök után a vízmelegítésre szolgáló bojlerek és egyéb termékek fogyasztják a legtöbbet. Épp ezért egyáltalán nem mindegy, hogy milyen eszközt választunk – és még ha elsőre nem is tűnik olcsó mulatságnak egy új bojler, vagy vízmelegítő beszerzése, hosszú távon – csakúgy, mint a napelemes eszközök – megtérülnek. Az Atlatntic Vertigo bojlere például nagy sűrűségű, freonmentes hőszigetelésének köszönhetően jelentősen csökkenti a hőveszteséget, ezzel pedig csökkenti a rezsit is. Arról nem is beszélve, hogy az első zuhanyzáshoz szükséges víz felmelegítése kevesebb, mint egy óra alatt megtörténik, ráadásul vízszintesen és függőlegesen is felszerelhető, így gyakorlatilag még a legkisebb fürdőszobában is kényelmesen elfér.
Azoknak, akik nem szeretnék ilyen nagy kiadása verni magukat, a jelentősen olcsóbb Ariston vízmelegítő is energiatakarékosan garantálja a meleg vizet a hidegebb hónapokban. Az eszköz B energiahatékonysági osztályba sorolható, amivel a piacon jelenleg ár-érték arányban az egyik legjobb – ráadásul a cég ígérete szerint az úgynevezett WaterPlus+ funkció miatt akár tizenhat literrel több vizet képes felmelegíteni, ami pont egy zuhanyzással jelent többet.
Azoknak pedig, akik még tovább szeretnének spórolni a vízfogyasztáson, ajánlott beszerezni egy Perlator levegőztető fejet a fürdőszobai vagy konyhai csapokra. Ezzel az eszközzel percenként körülbelül három liter vizet tudunk folyatni, míg a hagyományos csapok ennek közel a háromszorosát fogyasztják – ráadásul mindezt úgy, hogy a használati kényelmet nem befolyásolja. A levegőztető használatával a gyártó szerint akár a 88%-os vízspórolás is elérhető.
Apró trükkök
A napelemek, energiatakarékos bojlerek és egyéb nagyobb háztartási eszközök használata mellett vannak olyan kisebb, de legalább annyira fontos termékek, amiket használva sokat tehetünk azért, hogy a hónap végén ne kelljen számolgatni a pénzt a számlákat látva. Ilyen például a Solfex hőtükörlap, ami segít megőrizni a meleget. A radiátorok mögött ugyanis a fal felmelegszik, ez pedig hőelvonással jár – egyszóval teljesen feleslegesen távozik a meleg a falakba. Ezt hivatott megakadályozni ez a termék, ami egyszerűen visszaveri a hőt a fűtendő térbe.
A hőszivárgás leggyakoribb oka a huzat, ami – bár ezt sokan nem veszik komolyan – a szakemberek szerint meglepően sok hőelvonással jár. Sokan ennek megakadályozására kinőtt, nem hordott ruhadarabokat próbálnak használni, holott egy huzatfogó valójában nem is kerül sokba, ráadásul garantáltan benntartja a meleget. A poliészterből készült termékkel nem kell aggódni sem a hőszivárgás, sem a szoba kihűlése miatt – a vásárlói vélemények alapján remekül tömít, ráadásul bármilyen ajtónál tökéletesen használható.