Getty Images
A rezsicsökkentés átalakításának bejelentése óta a magyar lakosság jelentős részének mindennapi fejtörést okoz, hogy hogyan tudná mérsékelni otthonában az energiafogyasztásból adódó költségeit. Sokan a kályhában történő fűtésben látják a megoldást, ám aki most állna át erre a fűtési módra, azt tapasztalhatja, hogy a kályhaépítők már nem igazán tudnak idénre munkát vállalni, miközben horrorárakon jutnak alapanyagokhoz, a tűzterek ára is kilőtt. Ráadásul a tüzelő ára is az egekben, feltéve ha egyáltalán lehet kapni, a nagyobb áruházakban ugyanis hiánycikk a fabrikett.
Egy másik, sokak által alkalmazott takarékossági módszer a lakások belső hőszigetelése. Utánajártak, hogy tényleg megéri-e a beruházás?
A Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatok fejlesztéséért felelős államtitkára ugyanakkor csupa optimizmus. Menczer Tamás a köztévének azt nyilatkozta: Magyarországra érkezik gáz, itt a hideg időben is tudnak majd fűteni az emberek, és a magyar ipar, illetve a gazdaság is működőképes marad. Hogy van-e pénze az embereknek megfizetni a gázt, arra az államtitkár nem tért ki.
Mindenesetre vannak jelek, amelyek azt mutatják, hogy az emberek a rezsiszörnytől való félelmükben elkezdtek spórolni, ráadásul elsősorban a hasukon: a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfői jelentéséből kiderül: júliusban a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers adat szerint 3,8, naptárhatástól megtisztítva 4,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Csakhogy ebben az időszakban éppen az élelmiszer– és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 2,9 százalékkal csökkent a forgalom már második hónapja a júniusi 0,3 százalékos visszaesés után. Az élelmiszer-kiskereskedelem 75 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 3,3 százalékkal, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 1,3 százalékkal csökkent.
Minden drágább
Egy ideje hozzászokhattunk, hogy naponta jelennek meg hírek a különböző termékek, szolgáltatások drágulásáról, amely jelenség egyik legfőbb oka ismét csak a rezsiköltségek emelkedésében keresendő.
Itt van mindjárt egy alapélelmiszer, a tej, amelynek úgy elszállt a termelői és feldolgozói költsége, hogy aligha lehet kihozni a szerződés szerinti állami támogatásból az iskolatej-szállításokat. A Tej Terméktanács elismerte, hogy emiatt többe cég teljesen, vagy csak részben kivonul a programból.
Drágul a tojás is. A hazai tojástermelők, gazdák jó része jelenleg önköltségi szint közelében, vagy még az alatt dolgozik. Az említett a hatások folyamatosan felfelé hajtják az árakat, így szinte biztos, hogy az elkövetkező időszakban akár 100 forintot is fizethetünk az alapélelmiszerért.
A jövőben többet fizethetünk a nyelvtanfolyamokértis, a rezsiköltségek emelkedése és a szigorított kataszabályok ugyanis komoly nehézségeket jelentenek az iskolák számára.
Van még hol spórolni
A takarékoskodással kapcsolatban a Pénzcentrum a „lappangó”, digitális rezsire hívja fel a figyelmet. Mint írják, ma már nincsen olyan háztartás, ahol ne fizetnének elő valamilyen ide tartozó szolgáltatásra. Ezek pedig bár külön-külön nem kerülnek sokba, de könnyedén elérhetjük, hogy egy kisebb vagyont adjunk ki értük havonta.
Osztrák sapka
Az osztrák koalíciós partnerek a hét végén megegyeztek a lakosság tehermentesítését célzó áramársapka peremfeltételeiről. A tervek szerint az osztrák átlagháztartás tavalyi fogyasztásának 80 százalékáig támogatják majd, de nem csak a lakosságot, hanem a vállalkozókat is.